İki boyutlu ve üç boyutlu KHDAK modellerinde hücre membran protein imzalarının normoksik ve hipoksik koşullarda araştırılması
Investigation of cell membrane protein signatures in two-dimensional and three-dimensional NSCLC models under normoxic and hypoxic conditions
  1. Tez No: 978072
  2. Yazar: AYCAN SEZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olup, bu hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılabilecek potansiyel biyobelirteçlerin tanımlanması veya yeni moleküler mekanizmaların aydınlatılması büyük önem taşımaktadır. Kanser kök hücreleri (KKH), kök hücre benzeri özellikler gösteren, tümörün oluşumu, prolifersyonu, invazyonu ve metastazında rol oynayan kritik hücre populasyonlarıdır. Dolayısıyla KKH'leri hedeflenmesi, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser türünün tanı ve tedavisinde hayati bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada 3D (üç boyutlu) küçük hücreli dışı akciğer (KHDAK) tümöroidleri oluşturulmuş, bu tümöroidlerin KKH gelişmini indüklemek amacıyla hipoksik mikroçevreye maruz bırakılmışlardır. Hipoksik ve normoksik ortamlarda büyütülmüş tümöroidlerden zenginleştirilmiş hücre membran proteinlerin izole edilmiştir. Elde edilen zenginleştirilmiş hücre membran protein lizatı proteomik yöntemler ile analiz edilmiştir. Toplamda tüm koşullarda 2225 adet protein tanımlanmıştır. Bu tanımlanan proteinlerin önemli bir kısmı (yaklaşık %40) hücre membranına lokalizedir. Proteomik analiz sonucunda hem normoksik hem de hipoksik koşullarda KKH ilişkili (DLL1, NOTCH1 TSPAN5, THBS1, CALR, PLXNB2, ABCA5, NOTCH2NLB vb.) proteinler tanımlanmıştır. Sonuç olarak normoksik ve hipoksik mikroçevre koşullarında elde edilen bu proteinler KHDAK'de tanı ve tedaviye yönelik potansiyel biyobelirteç adayları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, one of the leading causes of cancer-related deaths in man and woman. Cancer stem cells (CSCs) play an important role in tumor recurrence, progression, and therapy resistance. Therefore, targeting CSCs plays a vital role in the diagnosis and treatment of lung cancers. In this study, 3D (three-dimensional) non-small cell lung cancer (NSCLC) tumoroids were generated and exposed to a hypoxic microenvironment to induce CSC development. Enriched cell membrane proteins were isolated from tumoroids grown under hypoxic and normoxic conditions. The enriched cell membrane protein lysate obtained was analyzed by proteomic methods. In total, 2225 proteins were identified under all conditions. A significant portion of these identified proteins (approximately 40%) were localized in the cell membrane. Proteomic analysis were identified CSC-related proteins (such as DLL1, NOTCH1 TSPAN5, THBS1, CALR, PLXNB2, ABCA5, NOTCH2NLB, etc.) in normoxic and hypoxic conditions. As a result, these proteins obtained under normoxic and hypoxic microenvironmental conditions in this study present potential biomarker candidates for the diagnosis and treatment of NSCLC.