Hatay salçalarında gıda güvenliği ve yeni nesil teknolojiler
Food safety and new-generation technologies in Hatay pastes
- Tez No: 978079
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden biri olan Hatay ilinde faaliyet gösteren salça fabrikalarında gıda güvenliğinin mevcut durumu ile ilgili yeni nesil teknolojilerin bu süreçlerdeki mevcut ve potansiyel kullanımı incelenmiştir. Gıda güvenliği tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimini sağlamayı hedefleyen çok boyutlu bir kavram olup, salça gibi işlenmiş ürünlerde üretim aşamalarından depolamaya kadar birçok kritik kontrol noktasını barındırmaktadır. Çalışmada öncelikle Dünya'da, Türkiye'de ve Hatay ilinde domates ve biber üretim, tüketim ve verimleri salça üretim aşamaları, gıda katkı maddeleri, gıda güvenliği mevzuatı ve salça üretiminde geçerli olan yasal düzenlemeler değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, salça üretim sürecinde karşılaşılan mikrobiyolojik, fiziksel, kimyasal risk faktörleri ele alınmış; HACCP, ISO 22000 gibi kalite yönetim sistemlerinin uygulama durumu açıklanmıştır. Literatür taramasına dayalı olarak yürütülen bu çalışmada ayrıca yeni nesil teknolojilerinin (makine öğrenmesi, görüntü işleme, sensör sistemleri) salça üretimindeki kullanım alanları ele alınmıştır. Özellikle hammadde sınıflandırması, risk tahmini ve izlenebilirlik sistemlerinde gelişmiş teknolojilerin sağlayabileceği katkılar değerlendirilmiştir. Hatay'daki salça üreticilerinin gıda güvenliği konusundaki farkındalığının artmakta olduğu, ancak ülkemizde yeni nesil teknolojilerin çok fazla kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, bölgedeki üreticilerin dijital dönüşüme adapte olabilmesi için kamu destekleri, eğitim faaliyetleri ve sektörel iş birliklerinin arttırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the current status of food safety and the use of new-generation technologies in paste factories operating in Hatay, one of Turkey's major agricultural production centers, were examined. Food safety is a multidimensional concept aimed at ensuring consumers have access to healthy and reliable food, and in processed products such as paste, it encompasses numerous critical control points from production to storage. The study first evaluated tomato and pepper production, consumption, and yields worldwide, in Turkey, and in Hatay; the stages of paste production; food additives; food safety legislation; and the legal regulations applicable to paste production. In addition, microbiological, physical, and chemical risk factors encountered during the production process were discussed, and the implementation status of quality management systems such as HACCP and ISO 22000 was explained. Based on a literature review, the study also addressed the applications of new-generation technologies (such as machine learning, image processing, and sensor systems) in paste production. In particular, the potential contributions of advanced technologies in raw material classification, risk prediction, and traceability systems were evaluated. The study concluded that food safety awareness among paste producers in Hatay city is increasing; however, the use of new-generation technologies in Turkey is still limited. Accordingly, it was recommended that public support, training activities, and sectoral collaborations be enhanced to enable local producers to adapt to digital transformation.