Ortaokul 6 ve 7. sınıf Türkçe ders kitaplarında geçen metinlerde 'Duyarlılık eğitimi'nin incelenmesi
Examination of 'sensitivity education'in texts in secondary school 6 th and 7 th grade Turkish course books
  1. Tez No: 978084
  2. Yazar: HAMİ ŞENELDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Duyarlı bir toplumun ortaya çıkabilmesi için insanların küçük yaşlardan itibaren her alanda eğitilmesi gerekmektedir. Önce ailede başlayan bu eğitim daha sonra okulda devam edecek ve bir ömür boyu sürecektir. Bu araştırmada 2023-2024 Eğitim - Öğretim yılında 6 ve 7. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan metinlerde geçen ve eğitimde yeni bir yaklaşım modeli olan 'duyarlılık eğitimi' nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ile incelenecektir. Ayrıca içerik analizi tekniği ile de kitaplarda geçen parçaların duyarlılık kavramları analiz edilecektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak duyarlılık eğitiminin, Nel Noddings tarafından belirlenen altı farklı kodu kullanılacaktır. Bunlar,“Benliğe karşı duyarlılık, yakın çevreye karşı duyarlılık, yabancı ve uzaktaki insanlara karşı duyarlılık, hayvan ve bitkilere karşı duyarlılık, insan yapımı dünyaya karşı duyarlılık, insan araçlarına ve fikirlerine karşı duyarlılık.”tır. Araştırmanın sonucunda ders kitaplarında geçen metinlerde duyarlılık eğitimi basamaklarının ne denli kullanıldığı belirlenerek öğrencilerin farkındalık düzeylerini geliştirip geliştirmediği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In order for a sensitive society to emerge, people need to be educated in all areas from an early age. This education, which first begins in the family, will continue at school and last a lifetime. In this research, 'sensitivity training', which is a new approach model in education and mentioned in the texts in the 6th and 7th grade Turkish textbooks in the 2023-2024 academic year, will be examined with the document review method, one of the qualitative research methods. In addition, the sensitivity concepts of the passages in the books will be analyzed with the content analysis technique. Six different codes of sensitivity training determined by Nel Noddings will be used as data collection tools in the research. These are:“Sensitivity to the self, sensitivity to the immediate environment, sensitivity to strangers and distant people, sensitivity to animals and plants, sensitivity to the man-made world, sensitivity to human tools and ideas.”truck. As a result of the research, it will be determined to what extent the sensitivity training steps are used in the texts in the textbooks and whether the students' awareness levels are improved or not.