Farelerde siklofosfamid ile oluşturulan deneysel sistit modelinde sitagliptinin üroprotektif etkisinin ve olası mekanizmaların araştırılması
Investigation of the uroprotective effect and possible mechanisms of sitagliptin in a cyclophosphamide-induced experimental cystitis model in mice
- Tez No: 978092
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN YARIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
İnflamatuar yanıtların baskılanması interstisyel sistit (IC) tedavisinde temel terapötik hedeflerden biri olarak öne çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda, sitagliptinin inflamasyonla ilişkili hastalıkların tedavisinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada siklofosfamid (CP) ile indüklenen deneysel akut sistit olgularında sitagliptin (Sita)'nın üroprotektif etkisi ve bu etkide önemli bir rol oynayabileceğini düşündüğümüz TLR-4/NFκB sinyal yolağıyla ilişkisini araştırdık. Çalışmada akut sistit modeli, 5 günlük Sita tedavisinden sonra tek bir CP (300 mg/kg) enjeksiyonuyla oluşturuldu. Fareler beş ardışık gün boyunca Sita (20 ve 100 mg/kg/gün) veya serum fizyolojik ile tedavi edildi. Detrüsor kontraktilitesi, mesane ödemi, glutatyon (GSH), tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α) ve interlökin-1 beta (IL-1β) düzeyleri, NFκB/TLR4 sinyal yolağı proteinlerinden total NFκB, p-NFκB, TLR4 'ün ekspresyon düzeyleri fare mesanesinde değerlendirildi. Detrüsor şeritlerinin potasyum klorürle indüklenen detrüsör kasılma yanıtları, deney grupları arasında anlamlı fark göstermedi. CP, karbakol ile uyarılan detrüsör kasılmalarını anlamlı derecede azaltmış, mesane GSH düzeyini düşürmüş ve IL-1β ile TNF-α düzeylerinde artışa neden olmuştur. Ayrıca TLR4 protein ekspresyonu ve NF-κB fosforilasyonu anlamlı şekilde artmıştır. Mesna tedavisi ise, CP'ye bağlı olarak gelişen detrüsör kasılma yanıtlarını ve GSH düzeyindeki azalmayı önlemiş; inflamatuar yanıtları baskılamış, NFkB fosforilasyon düzeyinde CP'nin neden olduğu artışı önledi ancak TLR4 düzeyinde anlamlı bir değişiklik oluşturmamıştır. 100 mg/kg dozda sitagliptin tedavisi, CP grubunda CCh ile indüklenen maksimum kasılma yanıtındaki azalmayı, mesane IL-1β ve NFkB fosforilasyon düzeyindeki CP'nin neden olduğu artışı önlerken, TNF-α ve TLR4 düzeyleri üzerinde etkisiz kalmıştır. 20 mg/kg dozda detrüsör kasılma yanıtları, inflamatuar belirteçleri (IL-1β, TNF-α) ile NFkB ve TLR4 düzeyleri üzerinde etkisiz kalmıştır. Sonuçlarımız 100 mg/kg dozda Sita'nın mesanedeki detrüsör kasılma ve inflamatuvar yanıtları düzenleyerek CP kaynaklı akut sistitte terapötik etki gösterebileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suppression of inflammatory responses is considered one of the primary therapeutic targets in the treatment of interstitial cystitis (IC). Previous studies have demonstrated that sitagliptin possesses significant potential in the treatment of inflammation-related diseases. In this study, we investigated the uroprotective effect of sitagliptin (Sita) in cyclophosphamide (CP)-induced acute experimental cystitis and its possible association with the TLR-4/NFκB signaling pathway, which we hypothesized may play an important role in this effect. The acute cystitis model was established by a single CP injection (300 mg/kg) following 5 days of sitagliptin treatment. Mice were treated with sitagliptin (20 and 100 mg/kg/day, i.p.) or physiological saline for five consecutive days. Detrusor contractility, bladder edema, glutathione (GSH), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and interleukin-1 beta (IL-1β) levels, as well as the expression levels of total NFκB, phosphorylated NFκB (p-NFκB), and TLR4 proteins of the NFκB/TLR4 signaling pathway, were evaluated in bladder tissue. KCl-induced contractile responses of detrusor strips showed no significant differences between groups. CP significantly reduced carbachol (CCh)-induced detrusor contractions, decreased bladder GSH levels, and increased IL-1β and TNF-α levels. CP also markedly enhanced TLR4 protein expression and NFκB phosphorylation. Mesna treatment prevented the CP-induced reduction in detrusor contractile responses and GSH levels, suppressed inflammatory responses, and inhibited CP-induced NFκB phosphorylation, but did not significantly alter TLR4 levels. Treatment with sitagliptin at 100 mg/kg prevented the CP-induced reduction in CCh-induced maximal contractile response and the increases in bladder IL-1β levels and NFκB phosphorylation, while it had no effect on TNF-α or TLR4 expression levels. At a dose of 20 mg/kg, Sita had no effect on detrusor contraction responses, inflammatory markers (IL-1β, TNF-α), and NFkB and TLR4 levels. Our results provide evidence that at a dose of 100 mg/kg, Sita may have a therapeutic effect in CP-induced acute cystitis by regulating detrusor contraction and inflammatory responses in the bladder.