KOAH hastalarına ev ziyaretleri sırasında uygulanan Tidal model temelli yaklaşımın ruh sağlığı parametrelerine ve hastane başvuru sıklığına etkisi
The effect of a Tidal model-based approach applied during home visits on mental health parameters and hospital admission frequency in COPD patients
- Tez No: 978095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Hemşirelik, Psychology, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ev ziyaretleri sırasında uygulanan Tidal Model temelli ruh sağlığı hemşireliği müdahalesinin, E düzeyindeki KOAH hastalarının ruh sağlığı parametreleri ile hastane başvuru sıklığı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tek merkezli, randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılan çalışmaya 47 KOAH hastası (deney = 23, kontrol = 24) dahil edilmiştir. Veriler sosyo-demografik bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği, Genel Özyeterlilik ölçeği, Warmick- Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu, Görsel Analog Ölçeği-Anksiyete, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Hastaneye Başvuru Sıklığı Çizelgesi kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna ruh sağlığı hemşiresi liderliğinde Tidal model yaklaşımıyla haftada bir olmak üzere sekiz görüşme uygulanmış, kontrol grubuna rutin bakım verilmiştir. Değerlendirmeler müdahale öncesi, sonrası ve üçüncü ay izleminde yapılmıştır. Sonuçlara göre, deney grubunda müdahale sonrası mental iyi oluşta anlamlı artış saptanmış (p < 0.01) ve bu etki üçüncü ayda da devam etmiştir (F = 49.97, p < .001, η² = 0.53). Genel özyeterlilik (F = 31.20, p < .001, η² = 0.41), özsaygı (F = 39.30, p < .001, η² = 0.47) ve yaşam kalitesi (F = 31.20, p < .001, η² = 0.41) puanlarında da anlamlı iyileşmeler görülmüştür. Anksiyete düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır (F = 45.04, p < .001, η² = 0.50). Kontrol grubunda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Deney grubunun sağlık hizmeti kullanımında ise anlamlı bir azalma saptanmıştır. Bu azalmanın özellikle KOAH'a bağlı hastane yatışlarında (%69.5), aile hekimine başvurularda (%69.8) ve genel sağlık kurumlarına başvurularda (%77.8) yüksek oranlarda (veya önemli ölçüde) gerçekleştiği gözlenmiştir. Grup-zaman etkileşim analizinde yalnızca aile hekimine başvurularda istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilmiştir (p = 0.001, ηp² = 0.21). Sonuç olarak, Tidal Model temelli hemşirelik müdahalesi KOAH hastalarında ruh sağlığını güçlendirmekte, yaşam kalitesini artırmakta ve sağlık hizmeti kullanımını azaltmada etkili görünmektedir. Bu bulgular, KOAH yönetiminde psikososyal hemşirelik yaklaşımlarının klinik uygulamalara entegrasyonunun önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of a Tidal Model–based mental health nursing intervention applied during home visits on the mental health parameters and hospital admission frequency of patients with Group E Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). The research was conducted using a single-center, randomized controlled experimental design, including 47 COPD patients (intervention = 23, control = 24). Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, World Health Organization Quality of Life Scale, General Self-Efficacy Scale, Warwick–Edinburgh Mental Well-Being Scale–Short Form, Visual Analog Scale for Anxiety, Rosenberg Self-Esteem Scale, and Hospital Admission Frequency Chart. The intervention group received eight weekly sessions based on the Tidal Model under the guidance of a mental health nurse, while the control group received routine care. Assessments were conducted at baseline, post-intervention, and at a 3-month follow-up. Results indicated a significant improvement in mental well-being in the intervention group after the intervention (p < .01), which persisted at the 3-month follow-up (F = 49.97, p < .001, η² = 0.53). Significant improvements were also observed in general self-efficacy (F = 31.20, p < .001, η² = 0.41), self-esteem (F = 39.30, p < .001, η² = 0.47), and quality of life (F = 31.20, p < .001, η² = 0.41). Moreover, anxiety levels significantly decreased (F = 45.04, p < .001, η² = 0.50). No significant changes were observed in the control group. Additionally, a significant reduction was found in healthcare utilization among the intervention group. This decrease was particularly notable in COPD-related hospitalizations (69.5%), visits to family physicians (69.8%), and general healthcare visits (77.8%). In the group-by-time interaction analysis, only visits to family physicians showed a statistically significant result (p = .001, ηp² = 0.21). In conclusion, the Tidal Model–based nursing intervention appears effective in enhancing mental health, improving quality of life, and reducing healthcare utilization among COPD patients. These findings underscore the importance of integrating psychosocial nursing approaches into clinical practice for comprehensive COPD management.