Voleybol öğretiminde doğrudan öğretim modeli ve fiziksel etkinlik kartları uygulamalarının bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alana yansımaları
Reflections of direct instruction model and physical activity cards applications on cognitive, affective and psychomotor areas in volleyball teaching
- Tez No: 978096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FERAY ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fiziksel etkinlik kartları ve doğrudan öğretim modeli ile gerçekleştirilen voleybol eğitiminin, ortaokul öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanlarına etkilerini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerin tek gruplu ön test son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları kriter örnekleme ve uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Araştırmaya ortaokul düzeyinde eğitim gören 21 kız öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Böke ve Güllü (2020) tarafından geliştirilen“Voleybol Tutum Ölçeği”, Böke (2016) tarafından geliştirilen“Parmak Pas ve Manşet Pas Gözlem Formu”, Tuncel (2006) tarafından geliştirilen“Bilişsel Süreçleri Değerlendirme Ölçeği”ve Cacim (2018)'in“Voleybol Dersi Devinişsel Gözlem Formu”araştırmacı tarafından öğrencilere uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım durumları çarpıklık ve basıklık ile kontrol edilmiştir. Ölçümlerin son test ortalamaları ve ön test ortalamaları arasındaki fark tespit edilerek bir değişkene atanmış ve bu değişken üzerinde normallik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu değer aralığında kalan voleybol tutum skorları, bilişsel süreçleri değerlendirme ölçeği alt boyutlarından“güven-yeterlik”alt boyutu, manşet pas ve parmak pas gözlem formu ve voleybol dersi devinişsel gözlem formu için parametrik testlerden bağımlı örneklemler t-testi;“strateji kullanımı”,“özdüzenleme”ve“motivasyon”alt boyutları için ise non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, araştırma grubunda gerçekleştirilen VTÖ, Parmak Pas ile Manşet Pas Gözlem Formu ve Voleybol Dersi Devinişsel Gözlem Formuna ilişkin ön test ve son test skorlarına göre anlamlı farklılık görülmüştür. Öğrencilerin bilişsel alanlarını ölçmek için kullanılan BSDÖ'nün güven- yeterlik, strateji, motivasyon, genel etki alt boyutlarında anlamlı farklılık görülürken, öz düzenleme alt boyutunda anlamlı farklılığa rastlanılmamıştır. Voleybol öğretiminde doğrudan öğretim ve fiziksel erkinlik uygulamalarının öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanlarını olumlu yönde geliştirdiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of volleyball training with physical activity cards and direct instruction model on cognitive, affective and psychomotor areas of middle school students. In the study, a one-group pretest-posttest experimental design of quantitative research methods was used. The participants of the study were selected using criterion sampling and convenience sampling method. Twenty-one female students studying at middle school level participated in the study. As data collection tools,“Volleyball Attitude Scale”developed by Böke and Güllü (2020),“Finger Pass and Cuff Pass Observation Form”developed by Böke (2016),“Cognitive Processes Assessment Scale”developed by Tuncel (2006), and“Volleyball Lesson Cyclical Observation Form”of Cacim (2018) were applied to the students by the researcher. The normal distribution of the data was checked with skewness and kurtosis. The difference between the post-test averages and pre-test averages of the measurements was determined and assigned to a variable and normality analysis was performed on this variable. Dependent samples t-test, one of the parametric tests, was used for volleyball attitude scores,“confidence-efficacy”sub-dimension of the cognitive processes evaluation scale, cuff pass and finger pass observation form and volleyball lesson kinesthetic observation form; Wilcoxon Signed Rank Test, one of the non-parametric tests, was used for“strategy use”,“self-regulation”and“motivation”sub-dimensions. As a result, there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of the VTÖ, Finger Pass and Cuff Pass Observation Form and Volleyball Lesson Cognitive Observation Form in the research group. While there was a significant difference in the confidence-efficacy, strategy, motivation, motivation, and general effect sub-dimensions of the BPSAS used to measure students' cognitive domains, there was no significant difference in the self-regulation sub-dimension. It was found that direct instruction and physical mastery practices in volleyball teaching positively improved students' cognitive, affective and psychomotor domains.