Hipodermozisli sığırlarda prokalsitonin, neopterin ve oksidatif stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of procalcitonin, neopterin and oxidative stress levels in cattle with hypodermozis
- Tez No: 978120
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BOZUKLUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Hipodermozis, hipoderma cinsine ait sineklerin larva formunun sığırlarda oluşturduğu, ciddi genel durum bozuklukları (toksemi, arka kısım felçleri ve yutma güçlüğü), et, süt ve deri kaybı gibi ekonomik kayıplara neden olan derialtı şişlikleriyle karakterize bir hastalıktır. Parazitin gelişimi sırasında organizmada parazite karşı immün reaksiyonlar gelişmektedir. Amacımız hipodermalı sığırlarda, 116 amino asitten oluşan bir akut faz protein olan prokalsitonin ve monosit, makrofajlardan sentezlenen pteridin yapısında bir bileşik olan neopterin düzeyini belirlemektir. Çalışmada 2-4 yaşında, 25 adet hipoderma ile enfeste ve 10 adet sağlıklı (kontrol) olmak üzere toplam 35 adet montafon ırkı sığır kullanıldı. Yapılan analiz sonucunda hipodermalı ve sağlıklı gruptaki sığırlar karşılaştırıldığında prokalsitonin, neopterin ve nitrik oksit düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz düzeylerinin ise kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı azaldığı belirlendi. Sonuç olarak, elde edilen bulguların hipodermozisin teşhisine katkı sağlayacağı, prokalsitonin ve neopterinin biyobelirteç olarak kullanılabileceği ve bu konuda daha detaylı çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Hypodermosis is a disease characterized by subcutaneous swelling caused by the larval form of flies belonging to the Hypodermidae family in cattle, leading to serious general health disorders (toxemia, hind limb paralysis, and difficulty swallowing) and economic losses such as loss of meat, milk, and hide. During the development of the parasite, immune reactions against the parasite develop in the organism. Our aim is to determine the levels of procalcitonin, an acute phase protein consisting of 116 amino acids, and neopterin, a pteridine-structured compound synthesized by monocytes and macrophages, in cattle with hypodermosis. The study used a total of 35 Montafon cattle, including 25 infected with hypodermis and 10 healthy (control) animals aged 2-4 years. The analysis revealed that procalcitonin, neopterin, and nitric oxide levels were statistically significantly higher in the hypodermic and healthy groups compared to the control group. Superoxide dismutase, catalase, and glutathione peroxidase levels were found to be statistically significantly decreased compared to the control group. In conclusion, it was concluded that the findings obtained would contribute to the diagnosis of hypodermosis, that procalcitonin and neopterin could be used as biomarkers, and that more detailed studies on this subject were needed.