Geriatrik hastalarda subkutan infüzyonla yapılan hidrasyonun etkinliğinin incelenmesi
Study on examining the efficacy of subcutaneous hydration administration in geriatric patients
  1. Tez No: 468701
  2. Yazar: GAYE ÖZ ESMERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN, DOÇ. DR. ALPER DÖVENTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma hafif ve orta dehidratasyonu olan geriatrik hastalarda subkutan infüzyon (HDC: Hypodermoclysis) uygulamasının etkinliğini incelenmek amacıyla deneysel ve randomize kontrollü olarak yürütüldü. Araştırma, Şubat-Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbul ilinde özel bir geriatrik bakım ünitesinde yürütüldü. Örneklemi, geriatrik bakım ünitesinde yatan, hidrasyon ihtiyacı olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul edip örnekleme dâhil edilme kriterlerini taşıyan 30 hasta oluşturdu. Deney ve kontrol uygulamaları için hastalara üç intravenöz yolla (IV) hidrasyon, üç subkutan yolla (SC) infüzyon uygulaması yapıldı. Veriler Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Hasta Tanıtım Formu, Yan Etkiler Takip Formu, Laboratuvar Bulguları Takip Formu, Sarf Malzeme ve Zaman Takip Formu, Gözlem Formu ve Uygulama Kolaylığı/Zorluğu Formu ile toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik dağılımların yanı sıra Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Friedman Testi ve McNemar testi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 81,97±8,81 yıldı ve %63,3'ü (n=19) Alzheimer nedeniyle bakımevinde kalmaktaydı. Hidrasyon yöntemine göre hastalarda uygulamanın yan etkilerinin görülme oranları değerlendirildiğinde I.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as an experimental and randomized controlled study to investigate the efficacy of subcutaneous hydration (HDC: Hypodermoclysis) administration in geriatric patients with mild to moderate dehydration. The research was conducted in a private geriatric care unit in the province of Istanbul between February and April 2016. Thirty (30) patients, participating voluntarily in the research, being hospitalized in geriatric care unit and in need of hydration, and carrying the inclusion criteria of sampling constituted the sampling group. For experiment and control applications, three intravenous (IV) hydration and three subcutaneous (SC) hydration applications were performed on the patients. Data were collected with Informed Volunteer Consent Form, Patient Identification Form, Side Effects Monitoring Form, Laboratory Findings Tracking Form and Consumable Materials and Time Tracking Form. In analyzing data, the Wilcoxon Signed Ranks Test, Friedman Test, and McNemar test were used beside the percent distributions. The average age of the patients who participated in the study was 81.97 ± 8.81 years and 63.3% (n = 19) of them were in the care home for due to Alzheimer's.