Rotator cuff yırtığı olan hastalarda omuzun manyetik rezonans görüntüleme ile morfometrik değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of the shoulder with magnetic resonance imaging in patients with rotator cuff tears
  1. Tez No: 978121
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Rotator cuff kasları, anatomik ve klinik açıdan önemli bir yapıdır ve patolojilere yatkındır. Bu patolojilerden biri olan rotator cuff yırtıkları, hastaları maddi ve manevi olarak olumsuz etkiler. Tanı genellikle muayene ve radyolojik görüntüleme ile konur; doğru tanı ise etkili tedavi için kritiktir. Çalışmamızda, doğru tanıya katkı sağlayacağını düşündüğümüz 7 parametreyi ölçüp, elde ettiğimiz sonuçları rotator cuff yırtığı tanısı konmuş hastalar ile rotator cuff yırtığı olmayan bireyler arasında karşılaştırmayı amaçladık. Bu doğrultuda çalışmamızda yaşları 20 ve 80 arasında değişen 64 rotator cuff yırtığı olan hasta ve ortopedi servisine omuz ağrısı ile başvuran fakat rotator cuff yırtığı tanısı konmayan 63 bireyin omuz görüntüleri MR görüntüleme kullanılarak retrospektif olarak karşılaştırdık. Daha sonra yapılan ölçümleri SPSS üzerinde istatiksel olarak değerlendirdik ve bulgulara ulaştık. Çalışmamızda kritik omuz açısı (KOA), korakohumeral mesafe (KHM), akromiohumeral mesafe (AHM), supraspinatus tendon kalınlığı değerlerini vaka grubu ve kontrol grubu arasında karşılaştırdığımız takdirde istatiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaştık. Literatür taramalarında, rotator cuff yırtığı tanısında kullanılabilecek parametrelerin ölçümleri üzerine pek çok çalışma bulunmakla birlikte, bu parametrelerin genellikle ayrı ayrı ele alındığı görülmektedir. Çalışmamızda, hata payı düşük tüm uzunluk ve açı ölçümlerini bir araya getirerek literatüre daha kapsamlı ve bilgilendirici bir kaynak sunmayı amaçladık. Sonuçlarımız, kritik omuz açısı, korakohumeral mesafe, akromiohumeral mesafe ve m. supraspinatus tendon kalınlığının rotator cuff hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu parametrelerin tanı ve tedavide ortopedistlere, radyoloji uzmanlarına ve fizyoterapistlere rehberlik edebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The rotator cuff muscles are anatomically and clinically significant structures susceptible to various pathologies. Among these, rotator cuff tears are particularly common and can adversely affect patients both financially and emotionally, often causing pain, reduced mobility, and decreased quality of life. Diagnosis is typically made through physical examination and radiological imaging, with accuracy being essential for effective treatment. In our study, we aimed to measure seven specific parameters believed to aid in accurate diagnosis and compare the results between patients with confirmed rotator cuff tears and those without. We retrospectively analyzed shoulder MR images of 64 patients aged 20–80 diagnosed with rotator cuff tears and 63 individuals who presented with shoulder pain but were not diagnosed with a tear. The measurements were statistically analyzed using SPSS software. We found statistically significant differences between the case and control groups in critical shoulder angle (CSA), coracohumeral distance (CHD), acromiohumeral distance (AHD), and supraspinatus tendon thickness. Although many studies have examined these parameters, they are often evaluated in isolation. Our study aimed to provide a more comprehensive reference by combining all relevant length and angle measurements with low error margins. Our results showed that these anatomical parameters significantly differed in patients with rotator cuff tears compared to controls. We believe these findings can help guide diagnosis and treatment for orthopedic surgeons, radiologists, and physiotherapists.