Orman yangınları sonrası tahribatın ve yeniden yeşillenmenin Google Earth Engine ile izlenmesi: Hatay ili örneği
Monitoring destruction and regrowth after forest fires with Google Earth Engine: The example of Hatay province
  1. Tez No: 978168
  2. Yazar: DİLRUBA ZUHAL AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de orman yangınları orman varlığını tehdit eden en önemli afettir. Doğa ya da insan kaynaklı çıkan yangınlar sonucu her yıl milyonlarca hektar ormanlık alan yok olmakta, bununla birlikte can kayıpları yaşanmaktadır. Özellikle hava koşullarının ve arazi örtüsü gibi faktörlerin de etkisiyle hızla büyüyen, uzun süreli yangınlar, meydana geldikleri alanlarda hem ekonomik kayıplara hem de bitki örtüsünün ve bölgede yaşayan canlıların yaşam alanlarının yok olmasına sebep olmaktadır. Teknolojideki gelişmeler ile birlikte uzaktan algılama yöntemleri, pek çok alanda olduğu gibi orman yangınlarının eş ya da yakın zamanlı olarak tespit edilmesi, yanan alanların haritalanması ve bu alanlarda zamana bağlı değişimlerin izlenmesi için de öncelikli olarak tercih edilen bir araç haline gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında Hatay'ın farklı mevkilerinde 2013-2020 yılları arasında meydana gelen dört farklı büyüklükteki yangında, tahrip olan alanların sınırlarının uzaktan algılama ile belirlenmesi ve bu yangınlar sonrası süreçte bölgede meydana gelen yeşillenme sürecinin Google Earth Engine (GEE) platformu ile incelenmesi hedeflenmiştir. Seçilen alanlara ait Landsat 8 uydu görüntüleri kullanılarak, yangın nedeniyle tahrip olan bölgeler öncelikle dNBR ve dNDVI indeksleri ile haritalanmıştır. Ardından, uzun dönemli Landsat verilerinden oluşturulan zaman serileri aracılığıyla bu bölgelerdeki bitki örtüsü değişimi kesintisiz izlenmiştir. Ayrıca, her bir yanmış alanın güncel arazi örtüsü durumu yine dNBR indeksi ile değerlendirilerek bitki örtüsündeki değişim detaylı biçimde incelenmiştir. Kullanılan indekslerin doğruluğunu test etmek amacıyla Sentinel görüntülerinden yararlanılmış; karmaşıklık matrisleri hesaplanmış ve her iki indeks için doğruluk oranı %80'in üzerinde, Kappa katsayısı (κ) ise Sarımazı yangını hariç, 0,92–0,98 aralığında bulunmuştur. Bulgular, yangın sonrası yok olan bitki örtüsünün büyük ölçüde yeniden oluştuğunu ve bu sürecin hem doğal dinamikler hem de Orman İl Müdürlüğü'nün rehabilitasyon çalışmalarıyla desteklendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As is the case worldwide, forest fires are the most significant disaster endangering forest existence in our country. Millions of hectares of forested land are destroyed each year as a result of fires caused by nature or human activity, resulting in loss of life. Rapidly growing, long-lasting fires, particularly those influenced by factors such as weather conditions and land cover, cause economic losses in the areas where they occur, as well as the destruction of vegetation and habitats for the living creatures in the region. With advances in technology, remote sensing methods have become a preferred tool for simultaneous or near-simultaneous detection of forest fires, mapping burned areas, and monitoring changes in these areas over time, as in many other areas. This thesis aims to identify changes in incoming light between 2013 and 2020 in different locations in Hatay using remote sensing and to investigate the changes in revegetation following these eruptions using the Google Earth Engine (GEE) platform. For this purpose, different forest products known to have formed and fragmented within Hatay province were selected. Using Landsat 8 satellite imagery for the selected areas, regions damaged by wildfire were initially identified through the dNBR and dNDVI indices. Subsequently, time series created from long-term Landsat data were used to continuously monitor vegetation changes in these regions. In addition, the current land cover status of each burned area was evaluated using the dNBR index, and vegetation changes were examined in detail. To assess the accuracy of the indices used, Sentinel satellite imagery was utilized and various complexity metrics were calculated. As a result, both indices achieved accuracy rates above 80%, with Kappa coefficients (κ) ranging between 0.92 and 0.98 (except Sarımazı fire). The findings indicate that the vegetation lost due to the wildfire has been largely restored, supported by both natural processes and rehabilitation efforts carried out by the Provincial Directorate of Forestry.