SH-SY5Y hücrelerinde MPP+ ile indüklenen nörodejenerasyon modelinde luteolin'in nöroprotektif etkinliğinin ve peroksiredoksin-6 enzim ekspresyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the neuroprotective activity of luteolin and its effect on peroxiredoxin-6 enzyme expression in the MPP+-induced neurodegeneration model in SH-SY5Y cells
- Tez No: 978167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME AYDIN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Nörodejeneratif hastalıklar, nöron kaybı ve disfonksiyonu ile karakterize, ilerleyici ve geri dönüşümsüz seyirli hastalık gruplarındandır. Oksidatif stres ve nöroenflamasyon bu hastalıkların patogenezinde merkezi rol oynamaktadır. Doğal bir flavonoid olan luteolinin antioksidan ve nöroprotektif etkileri çeşitli çalışmalarda gösterilmiş; Peroksiredoksin (PRDX) enzimleri ise hücresel antioksidan savunma sisteminde önemli düzenleyici moleküller olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, insan nöroblastoma hücre hattı (SH-SY5Y) kullanılarak MPP⁺ ile oluşturulan in vitro nörodejenerasyon modelinde, luteolinin nöroprotektif etkileri ve PRDX-6 ile olası ilişkisi araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: SH-SY5Y hücrelerinde luteolin (1–100 µM) ile ön inkübasyon sonrası 0,5 µM MPP⁺ ile nörotoksisite indüklenmiştir. Hücre canlılığı ve membran bütünlüğü sırasıyla MTT ve LDH salınım testleriyle değerlendirilmiş; reaktif oksijen türleri (ROT) üretimi DCFH-DA yöntemi ile analiz edilmiştir. Apoptotik hücre ölümü, Nrf2/NQO1 sinyal yolağı, SIRT-1 ve PRDX-6 ekspresyon düzeyleri RT-PCR ve immünoblotlama yöntemleri ile incelenmiştir. Bulgular: Luteolinin SH-SY5Y hücrelerindeki IC₅₀ değeri 33,27 µM olarak belirlenmiştir. Yapılan analizler, luteolin uygulamasının MPP⁺ kaynaklı hücre ölümü, membran bütünlüğündeki bozulma ve ROT düzeylerindeki artışı istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığını göstermiştir (p <0.05). Ayrıca luteolinin, Bax/Bcl-2 oranını düşürerek mitokondriyal yolak aracılığıyla indüklenen apoptoz mekanizmasını baskıladığı tespit edilmiştir (p <0.05). Bununla birlikte, PRDX-6 mRNA ve protein ekspresyon düzeylerinde anlamlı bir azalma oluşturduğu; Nrf2/NQO1 sinyal yoluna ait genlerin ekspresyonunda azalma ve SIRT1 gen ekspresyonunun ise luteolin dozuna bağımlı bir artış eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Bulgular, luteolinin MPP⁺ kaynaklı hücresel hasarı oksidatif stres ve apoptoz mekanizmalarını modüle ederek hafifletebileceğini göstermektedir. Bu süreçte PRDX-6, Nrf2/NQO1 ve SIRT1 gibi sinyal yollarında gözlenen değişikliklerin, luteolinin olası nöroprotektif etkilerine katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Neurodegenerative diseases are a group of progressive and irreversible disorders characterized by neuronal loss and dysfunction. Oxidative stress and neuroinflammation play a central role in the pathogenesis of these conditions. Luteolin, a naturally occurring flavonoid, has been shown in various studies to possess antioxidant and neuroprotective properties. At the same time, peroxiredoxin (PRDX) enzymes have been identified as key regulatory molecules in the cellular antioxidant defense system. This study aimed to investigate the potential neuroprotective effects of luteolin and its relationship with PRDX-6 in an in vitro neurodegeneration model induced by MPP⁺ in human neuroblastoma SH-SY5Y cells. Method: Neurotoxicity was induced in SH-SY5Y cells by treatment with 0.5 µM MPP⁺ following pretreatment with luteolin (1–100 µM). Cell viability and membrane integrity were evaluated using the MTT and LDH release assays, respectively. Intracellular reactive oxygen species (ROS) levels were analyzed using the DCFH-DA method. Apoptotic cell death, the Nrf2/NQO1 signaling pathway, and expression levels of SIRT1 and PRDX-6 were examined by RT-PCR and immunoblotting techniques. Results: The IC₅₀ value of luteolin in SH-SY5Y cells was determined to be 33.20 µM. The analyses revealed that luteolin significantly attenuated MPP⁺-induced cell death, disruption of membrane integrity, and the increase in intracellular ROS levels (p <0.05). Additionally, luteolin was found to suppress mitochondria-mediated apoptosis by reducing the Bax/Bcl-2 ratio (p <0.05). Moreover, luteolin treatment led to a significant decrease in PRDX-6 mRNA and protein expression levels; downregulation of Nrf2/NQO1 gene expression; and a dose-dependent upregulation of SIRT1 gene expression. Conclusion: The findings suggest that luteolin may alleviate MPP⁺-induced cellular damage by modulating oxidative stress and apoptotic mechanisms. Alterations observed in PRDX-6, Nrf2/NQO1, and SIRT1 signaling pathways may contribute to the potential neuroprotective effects of luteolin.