Alçak gerilim enerji dağıtım hatlarının deneysel olarak karakterize edilmesi
Experimental characterization of low voltage energy distribution lines
  1. Tez No: 97819
  2. Yazar: FARUK KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, sayısal iletişim için kullanılması düşünülen alçak gerilim enerji dağıtım hatlarını karakterize eden bazı parametreler deneysel olarak araştırılmış; çeşitli standardlar ve literatürdeki bilgilerle karşılaştınlmıştır. Ölçümler, Ankara' mn farklı hat karakteristikleri taşıyabileceği düşünülen dört yerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yerler, Seyranbağları, Çayyolu, Ostim ve Hacettepe Üniversitesi, Beytepe kampusudur. Yapılan ölçümlerde özellikle hat üzerindeki gürültü seviyeleri incelenmiştir. Buna ek olarak, Üniversite içerisinde yapılan çalışmalarda arkaplan gürültünün yanısıra diğer gürültü çeşitleri incelenmiş; hattın zayıflatması, evre kayması ve evre kaymasının zamanla değişimi bulunmuştur. Bu bilgilerin altında elde edilen sonuçların enerji hattı üzerinden iletişime olan etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, certain parameters characterizing low voltage energy distribution lines in terms of digital communications, are investigated, experimentally. For this purpose, some measurements were conducted at four different locations of Ankara which are expected to have dissimilar line characteristics. These locations are Seyranbağları, Çayyolu, Ostim and Beytepe Campus of Hacettepe University. Especially, the noise level was the primary concern in the measurements. In addition to noise types, attenuation and phase shift of the transmitted signals were examined in the laboratory environment as functions of time and frequency. In view of the obtained results, the influence of these parameters on communications over low voltage energy disribution lines are discussed.