Çanakkale Köprüsü, Kilitbahir sondaj örneklerinin ostrakod faunası
Ostracoda fauna of Kilitbahir drill-cores samples of Çanakkale bridge
  1. Tez No: 97818
  2. Yazar: GÖNÜL ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMEL TUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IB ÖZET Gelibolu Yarımadası İçinde yer alan Kilitbahir sondaj örneklerindeki ostrakod faunasına dayanılarak yürütülen bu çalışma neticesinde, Neojen istifinin biyostratigrafisi ile kronostratigrafisi belirlenerek, paleortamsal ve dar da olsa paleocoğrafik yorumlamalar yapılmıştır. Kilitbahir yöresindeki T11, T4 ve BHW2 sondaj karotları boyunca; kiltaşı, kumtaşı ve marn türü litolojilerden toplam 111 adet karot örneği incelenmiştir. Çalışmada, 111 adet örneğin paleontolojik incelemeleri sonucunda, 8 ayrı familyaya ait 10 cins ve 2'si yeni, toplam 27 tür ayıklanmış olup, bu cins ve türlere bağlı olarak istifin çökelme dönemine Orta-Geç Pannoniyen ve Geç Pannoniyen yaşları verilmiştir. Saptanmış olan ostrakod faunası yanısıra diğer paleontolojik ve litolojik veriler de değerlendirilerek çökelme ortamının geçiş (sığ deniz, lagün, tatlısu) ortamı olduğu ve ostrakod türlerinin tamamının Paratetis biyoprovensine ait olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The result of the getting present study, which has been based on Ostracoda fauna of Kilitbahir drill-cores samples, inside of Gelibolu Peninsula, has been made clear biostratigraphy and cronostratigraphy of Neogen sequence and paleoenvironmental and limited paleogeographical interpretation. 111 unit core samples, along of T11, T4 and BHW2 drill-cores in Kilitbahir, which consist of claystone, sandstone and marl kind lithologies have been examined. In this study, result of paleontological investigation of 111 unit samples, 10 genus, concern to 8 different families and 2 new species of 27 species have been seperated, the sedimentation stage of sequence is middle-late Pannonian and late Pannonian ages are produced to depend on genus and species. In adition to determined fauna of ostracodes, the other paleontological and lithological data have been realized and, the environment of Ostracoda species are established on the Paratethys bioprovince.