Immunology of Crimean-Congo Hemorrhagic Fever
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nin immünolojisi
- Tez No: 978190
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER ERGÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Allergy and Immunology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) halk sağlığını tehtid eden kene ile bulaşan virus kaynaklı bir hastalıktır. Türkiye'de endemik olan KKKA önemli bir zoonoz etkenidir. Bu çalışmada KKKA epidemiyolojik ve immünolojik açılardan ele alındı. Sağ kalan hastalar ve sağlık çalışanları üzerinde yapılan araştırmalar ile uzun dönemli klinik ve bağışıklık yanıtları ile sağlık çalışanlarında prevelans ve risk faktörlerinin bulunması amaçlandı. 2011 ve 2024 yılları arasında KKKA geçiren ve sağ kalan 104 hasta ve 195 sağlık çalışanına ulaşıldı. Katılımcıların klinik ve demografik özellikleri ve KKKA risk faktörleri ile ilgili veriler toplandı. KKKA virüsüne karşı antikorların varlığı için ELISA, fonksiyon tayini için nötralizasyon plak çalışması ve T hücre yanıtları için akım hücre sayar çalışmaları yapıldı. KKKA geçirmiş hastalarda yıllar içinde KKKA karşıtı antikorların nötralizasyon kapasitesinde azalma gözlendi. KKKA'ya karşı bağışıklık hafızasının düşmesi ile ikinci kez KKKA enfeksiyonu geçiren bir hasta saptandı. Akan hücre ölçer ile yapılan deneylerde, KKKA viral antijenleri Gc, Gn, GP38, NP ve OTUP ile uyarım sonrası degranülasyon miktarında artış saptandı ve hafıza T hücrelerinin aktivasyonu gösterildi. Ribavirin kullanımı hastalığın daha hafif seyretmesini sağlayan tek etken oldu. Sağlık çalışanlarında seraprevelans %2 olarak bulundu. Sağlık çalışanları arasında görülen temel risk faktörü KKKA hastalarına invazif işlem uygulanmasıydı. Hasta kan ve kan ürünleri ile teması olan laboratuvar personelini korumak amacı ile ek önlemler belirlendi. Yapılan çalışma sağlık çalışanlarında kapsayıcı önlemler alınması gerektiğini gösterdi. KKKA'ya karşı uzun süreli bağışıklık üzerine edinilen bilgiler aşı geliştirme çalışmaları için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a globally significant tick-borne viral zoonosis, posing substantial public health challenges. This study explores the epidemiological and immunological aspects of CCHF within an endemic region of Türkiye. We examined CCHF survivors between 2011-2024 and healthcare workers (HCWs) to characterize the long-term clinical outcomes and immune responses in survivors, and to determine seroprevalence and associated risk factors among HCWs. A dual cross-sectional study was conducted, including 104 CCHF survivors and 195 HCWs from two referral hospitals. Data collected encompassed demographics, clinical histories, risk factors, and post-CCHF symptoms. Immunological assessments involved ELISA for anti-CCHFV IgG, plaque reduction neutralization assays to evaluate antibody activity, and flow cytometry to analyze antigen-specific T cell responses. Key findings indicated that the neutralizing antibody titers increased in years although anti-CCHFV IgG antibodies were tested positive. A CCHF reinfection case was detected supporting the fading immune memory. The flow cytometry studies showed increased degranulation activity after CCHFV antigen stimulation with Gc, Gn, GP38, NP, and OTUP proteins. Memory T cell activation was observed via surface phenotyping of CD137 and CD154. Ribavirin use was the only factor protecting patients against more severe disease presentation. Among HCWs, seroprevalence was 2%, with invasive procedures identified as the main risk factor. The need for additional measures was recommended for laboratory personnel who handle blood and blood products of CCHF patients. This research highlights the critical need for comprehensive infection control measures across all HCW categories, including non-frontline personnel. Furthermore, it offers valuable insights into the immune responses vital for vaccine development and for a deeper understanding of long-term immunity against CCHFV.