Yahyâ B. Sellâm'ın (ö.200) tefsîri ile Et-Teṣârîf adlı eserininmukayesesi
A comparison of the tafsir of Yahya B. Sallam (d.200) and his work al-Tasari̇f
- Tez No: 978191
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Yahyâ b. Sellâm, erken dönemin İslam tefsir geleneğinde otorite kabul edilmektedir. Döneminin önde gelen ve kabul görmüş müfessirlerindendir. Hadis sahasında da söz sahibi olan İbn Sellâm, daha çok tefsirci kişiliği ile ön plandadır. Onun fikir dünyasını bize aktaran ve ilk dönemin somut örneklerinden olan önemli iki eseri günümüzde mevcuttur. Bunlar Tefsîr-u Yahyâ b. Sellâm ile Et-Teṣârîf isimli eserleridir. İbn Sellâm'ın tefsiri ansiklopedik değer taşıyan rivayet tefsir geleneğinin öncü örneğidir. et-Teṣârîf'i ise Vücûh ve Nezâir alanında incelenmesi gereken önemli bir eserdir. Eserde Kur'an'ı muradı ilahiyeye uygun anlamaya yönelik önemli birçok kavram, edat ve harflere yer verilmektedir. Kur'an'ın çok anlamlılığı konusunda da öncü eser niteliğinde olan bu eser, Kur'an sözlüğü eserlerinin yazılmasına da öncülük etmektedir. İbn Sellâm, Kur'an diline dair bu bilgisini, tefsirinde de gösterir. Tefsirinde kullandığı metot sonradan yazılan eserlere öncülük etmektedir. Yapılan bu araştırmada adı geçen bu iki eser bağlamında müellifin hayatı ve vücûh ve nezâir edebiyatına dair bir takım bilgilendirmeler mevcuttur. Bu çalışmada bahsi geçen iki eserde yer alan aynı kelimelere verilen ayet manaları mukayese edilmiş ve bu iki eserin birbiri ile uyumu araştırılmıştır. Yapılan araştırmada karşılaştırmalar ve örneklerle yapılan tespitler sonucunda iki eser arası nitelik ve nicelik olarak uyumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın sonunda da ulaşılan sonuçlarla ilgili kısa bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Yahyā b. Sallām is considered an authority in the early Islamic tafsir tradition. He was one of the leading and recognized commendator of his time and was also prominent in the field of Hadith. There are two important works that convey his world of ideas to us today. These are Tafsīr-u Yahyā b. Sallām and Et-Tasārīf. Tafsīr-u Yahyā b. Sallām is a pioneering example of the tradition of narrative tafsīr with encyclopedic value. His al- Tasārīf is an important work to be analyzed in the field of wujūh and nazāir. The work includes many important concepts, prepositions and letters for proper understanding of the Qur'an. This work also pioneered the writing of Qur'anic dictionaries. Ibn Sallām shows this knowledge of the Qur'anic language in his tafsīr. The method he used in his work pioneered later works. In this research, there is some information about the life of the author and the literature of wujūh and nazāir in the context of these two works. In this study, the verse meanings given to the same words in these two works are compared and the compatibility of these two works with each other is investigated. In the research, as a result of the comparisons and determinations made with examples, it was tried to determine the harmony between the two works in terms of quality and quantity. At the end of the study, a brief evaluation of the results was made.