Kısıtlamalı sügönde yönteminin pratik bir uygulaması
A Practical application of constrained CGPC
  1. Tez No: 97823
  2. Yazar: ÇAĞATAY YAVUZYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Kısıtlamalı SÜGÖNDE (Sürekli Zaman Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim) yöntemi gerçek bir sisteme uygulanarak alman sonuçlar irdelenmiştir. Uygulamada kullanılan sistem, ikinci dereceden bir sistem olarak düzenlenebilen bu su tankı sistemidir. Su tankı sistemi birbirine ardışık bağlı iki gözden oluşmaktadır. Giriş değişkeni su pompası ile birinci göze uygulanan su miktarı, çıkış değişkeni ise seviye duyargacı yardımıyla ölçülerek bilgisayar ortamına aktarılan ikinci gözdeki su yüksekliğidir. Pentium tabanlı kişisel bir bilgisayar üzerinde C++ programlama dili ile gerçekleştirilen Kısıtlamalı SÜGÖNDE algoritması kullanılarak su seviyesi denetimi yapılmıştır. SÜGÖNDE uyarlamak denetim çerçevesinde geliştirilmiş bir yöntemdir. Her örnekleme aralığında sistem modeli kestirilmiş ve kestirilen bu model kullanılarak denetim sinyali hesaplanmıştır. Pek çok denetim probleminde fiziksel kısıtlamalar yer almaktadır. Bu nedenle, denetim problemi bu kısıtlamalar gözönüne alınarak çözülmelidir. SÜGÖNDE yöntemi kısıtlamaların kolaylıkla formüle katılabildiği bir yöntemdir. Denetim problemi KP (Karesel Programlama) problemi şeklinde yazılabilmektedir. Elde edilen eniyileme probleminin çözümü sisteme uygulanmaktadır. Bu çalışmada; giriş, çıkış ve ara değişken kısıtlamaları su tankı sistemi üzerinde denenmiştir. Elde edilen sonuçlardan kısıtlamalarm tam olarak sağlandığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Uyarlamak Denetim, Öngörülü Denetim, Sürekli Zaman Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim, Kısıtlamalı Sürekli Zaman Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim, Eniyileme, Karesel Programlama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Constrained CGPC (Continuous-Time Generalized Predictive Control) method is applied to a real system and the results obtained are discussed. The real system used is a water tank that can be configured as a second order system. The water tank system consists of two water tanks connected in cascade. The input variable is the water flow into the first tank, which is applied by means of a water pump and the output variable is the water height in the second tank which is measured by a level sensor and then transferred into the computer environment. The water level is controlled by using the Constrained CGPC algorithm, which is realized on a pentium based personal computer by using C++ programming language. CGPC is a method that is developed in adaptive control context. System model is estimated at every sampling instant and then the control signal is calculated by using this estimated model. In many control problems, there exists physical constraints. Therefore, the control problem must be solved by taking into account these constraints. CGPC is a method that the constraints can be easily included in its formulation. The control problem can be written as a QP (Quadratic Programming) problem. The solution obtained from the optimization problem is applied to the system. In this study, input, output and intermediate variable constraints are applied to a water tank system. The results obtained show that the constraints are satisfied exactly. KEYWORDS: Adaptive Control, Predictive Control, Continuous- Time Generalized Predictive Control, Constraint Continuous-Time Generalized Predictive Control, Optimization, Quadratic Programming