Hazard fonksiyonunun uyarlanabilir çekirdek kestirim yöntemi ile kestirimi
Estimation of the hazard function with adaptive kernel method
  1. Tez No: 97824
  2. Yazar: ERCAN KÜÇÜKÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOKTAMIŞ ÖZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada amaç, yaşam sürdürme analizinde ve güvenilirlik çalışmalarında önemli bir yeri olan hazard fonksiyonunun kestirimi için, parametrik olmayan bir kestirim yöntemi olan uyarlanabilir çekirdek kestirim (adaptive kernel method) yöntemini tanıtmak ve uygulamaktır. Birinci bölümde, hazard fonksiyonunun kestirimi için kullanılan yöntemlerden söz edilip, tezin amacı belirtildi. ikinci bölümde, yaşam sürdürme analizindeki (survival analysis) temel tanım ve kavramlar tanıtıldı. Olasılık yoğunluk fonksiyonu, yaşam sürdürme fonksiyonu, hazard fonksiyonu ve bu fonksiyonlar arasındaki ilişkiler incelendi. Ayrıca hazard fonksiyonunun parametrik ve parametrik olmayan diğer kestirim yöntemleri tanıtıldı. Üçüncü bölümde çekirdek kestirim yöntemi tanıtıldı; bant genişliğinin kestirimi için en küçük kareler çapraz geçerlilik (least squares cross validation) yöntemi ve yanlı çapraz geçerlilik (bias-cross-validation) yöntemi açıklandı. Ayrıca uyarlanabilir çekirdek kestirim yöntemi (adaptive kernel method) tanıtıldı. Hazard fonksiyonunun, bu yöntem ile, durdurma olduğu zaman ve olmadığı zaman kestirimi ele alındı. Dördüncü bölümde, durdurma olayının olduğu ve olmadığı iki farklı veri seti üzerinde uygulama yapıldı ve hazard fonksiyonunun uyarlanabilir çekirdek kestirim yöntemi ile ve durdurmanın olduğu durumda sıralı gözlemler için kullanılan eşitlik ile kestirimi elde edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to introduce and apply the adaptive kernel method that is a non-parametric estimation method for the estimation of hazard function occupying an important place in survival analysis and reliability studies. In the first section, methods used for estimating the hazard function have been mentioned and the purpose of the thesis stated. In the second section, primary definitions and concepts of survival analysis have been introduced. Probability intensity function, survival function, hazard function and the relationship between these functions have been analyzed. Furthermore, other parametric and non-parametric estimation methods of hazard function have been defined. In the third section, kernel method has been defined and least squares cross validation and bias-cross validation methods for the estimation of bandwidth have been explained. Also, adaptive kernel method has been defined. The estimation of hazard function by this method where censoring was and was not practiced has been dealt with. In the fourth section, two different data sets on which censoring was and was not practiced have been worked on and the estimation of hazard function has been obtained by the adaptive kernel method and the equality used for successive observations in the case of censoring.