6-9 yaş grubu kız ve erkek çocuklara 8 haftalık uygulanan temel cimnastik eğitimi ve oyunun fiziksel uygunluklara ve motor gelişimine etkisinin incelenmesi
An examination of the effects of an eight-week fundamental gymnastics training and play program on physical fitness and motor development in boys and girls aged 6–9 years
  1. Tez No: 978251
  2. Yazar: FETANE ULUCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, nicel araştırma yöntemi temel alınarak deneysel model çerçevesinde yürütülmüş ve 6–9 yaş grubundaki kız ve erkek çocuklara sekiz hafta boyunca uygulanan temel cimnastik eğitimi ile oyun temelli etkinliklerin, çocukların fiziksel uygunluk düzeyleri ve motor gelişimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneysel desenlerden tek gruplu ön test–son test modeli tercih edilmiş; bağımsız değişken olarak temel cimnastik ve oyun programı, bağımlı değişkenler olarak ise dayanıklılık, kuvvet, esneklik gibi fiziksel uygunluk bileşenleri ile denge, çeviklik ve koordinasyon gibi motor beceriler ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini, bir il merkezindeki cimnastik kulüplerine devam eden 6–9 yaş arası çocuklar oluşturmuş; örneklemini ise gönüllü katılım sağlayan 21'i kız, 19'u erkek olmak üzere toplam 40 öğrenci meydana getirmiştir. Çalışma grubu kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş, katılım için yaş aralığı, kulübe düzenli devam etme, engel bulunmaması, gönüllülük ve sekiz haftalık programa düzenli katılım ölçütleri dikkate alınmıştır. Veri toplama sürecinde otur–uzan testi, durarak uzun atlama, el pençe kuvveti, derinlik esnemesi ve asılı kol çekiş gibi standart testler uygulanmış; Techfit dijital baskül, sabit metre ve TKK el dinamometresi gibi araçlar kullanılmıştır. Eğitim programı haftada iki gün, 40–60 dakikalık oturumlarla toplam 16 ders olarak uygulanmış, ölçümler ön test ve son test olarak aynı koşullarda alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş, ön test–son test farklarını belirlemek için bağımlı örneklemler t-testi (paired samples t-test) uygulanmış ve anlamlılık düzeyi p < .05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçları, temel cimnastik eğitimi ve oyun temelli etkinliklerin çocukların fiziksel uygunluk ve motor becerilerinde anlamlı gelişmeler sağladığını göstermektedir. Bu doğrultuda, ilkokul düzeyinde cimnastik temelli programların yaygınlaştırılması, ders içeriklerinde esneklik, kuvvet ve dengeye yönelik daha sistematik çalışmaların yer alması ve ailelerin çocukları düzenli spor faaliyetlerine yönlendirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted within the framework of an experimental design based on a quantitative research method and aimed to examine the effects of an eight-week fundamental gymnastics and game-based training program on the physical fitness levels and motor development of children aged 6–9 years. A single-group pre-test–post-test model, one of the experimental designs, was employed. The independent variable of the research was the fundamental gymnastics and game-based program. In contrast, the dependent variables included physical fitness components such as endurance, strength, and flexibility and motor skills such as balance, agility, and coordination. The study population consisted of children aged 6–9 years attending gymnastics clubs in a provincial centre, and the sample comprised 40 volunteers (21 girls and 19 boys). The study group was determined through convenience sampling, considering criteria such as age range, regular attendance at the club, absence of physical or mental disability, voluntary participation, and consistent attendance throughout the eight-week program. Data collection involved standardised tests, including the sit-and-reach test, standing long jump, handgrip strength, trunk flexibility, and bent-arm hang. Instruments such as the Techfit digital scale, fixed stadiometer, and TKK digital dynamometer were utilised. The training program was implemented twice a week, with 40–60 minute sessions totalling 16 classes, and all measurements were conducted under identical conditions before and after the intervention. The data obtained were analysed using the SPSS software package, and paired-samples t-tests were applied to assess pre-test and post-test differences, with a significance level set at p < .05. The findings revealed that fundamental gymnastics and game-based activities produced significant improvements in children's physical fitness and motor skills. Accordingly, it is recommended that gymnastics-based programs be systematically integrated into primary school curricula, with a stronger emphasis on flexibility, strength, and balance.