Ordu/Mesudiye merkezde yer alan tarihi eserler
Historical monuments in the center of Ordu/Mesudiye
- Tez No: 978280
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ordu ili Mesudiye ilçesi Merkez Mahallesi'nde yer alan tarihi yapıların mimari özelliklerini belgeleyerek, bölgenin kültürel yapısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında mezar taşları, dini yapılar, konut mimarisi ve idari yapılar hem fiziksel hem de işlevsel açıdan değerlendirilmiştir. Sahada yapılan ölçüm, belgeleme, Görsellama ve gözlem çalışmaları sayesinde yapıların plan tipleri, malzeme özellikleri, cephe düzenlemeleri ve süslemeleri tespit edilmiştir. Bu çalışmada ele alınan yapılar, özellikle 19-20. yüzyıl son dönem Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemine ait mimari özelliklerin hakim olduğu yapılardır. Mesudiye'nin ilçe merkezinde yer alan konutlar incelendiğinde yapıların genellikle bağdadi ve yığma yapım sistemi ile inşa edildikleri görülmüştür. Konutlarda yer alan giyotin pencereler, taş ocaklar, gömme ahşap dolaplar ve pencere altındaki sedirler, bölgedeki geleneksel konut mimarisi açısından dikkat çekici unsurlardır. Mezar taşları ise hem edebi hem dini hem de fiziksel özellikleri açısından incelenip değerlendirilmiştir. Mesudiye ilçe merkezinde bulunan idari yapı ve kilise, mimari özellikleri, plan şemaları ve süsleme unsurları açısından çevre illerdeki benzer yapılarla karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışma, Mesudiye Merkez İlçesi'nin tarihi mirasının korunması, belgelenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışma, bölgedeki geleneksel mimari doku yapılan çalışma sayesinde daha görünür hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the cultural structure of the region by documenting the architectural features of historical buildings located in the Central Neighbourhood of Mesudiye District, Ordu Province. Within the scope of the research, tombstones, religious structures, residential architecture and administrative buildings were evaluated from both physical and functional perspectives. Through field measurements, documentation, photography and observation, the plan types, material characteristics, façade arrangements and decorations of the structures were identified. The structures examined in this study are buildings that predominantly feature architectural characteristics of the late Ottoman and early Republican periods of the 19th and 20th centuries. An examination of the residences located in the district centre of Mesudiye reveals that the structures were generally constructed using the bagdadi and masonry construction systems. The guillotine windows, stone fireplaces, built-in wooden cupboards, and benches under the windows in the residential buildings are notable elements of the traditional residential architecture in the region. The gravestones were examined and evaluated in terms of their literary, religious, and physical characteristics. The administrative building and church in the district centre of Mesudiye were examined and evaluated in comparison with similar structures in neighbouring provinces in terms of their architectural features, floor plans, and decorative elements. The study aims to contribute to the preservation, documentation and transfer of the historical heritage of Mesudiye Central District to future generations. Thanks to this study, the traditional architectural fabric of the region has become more visible.