Nahiv Edatlarının Arapça bir metni doğru anlamadaki rolüKur'ân meâllerinin bu bağlamda incelenmesi
The role of grammatical prepositions in understanding an Arabic text correctly – Analysis of Quran translations in this context
  1. Tez No: 978354
  2. Yazar: BETÜL KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam tarihi boyunca Kur'ân-ı Kerîm'i anlamak için yapılan çalışmalar, Arapçaya olan ilgiyi her zaman canlı tutmuş ve bu dilin yapısını inceleyen ilim dallarını değerli kılmıştır. Şüphesiz, Kur'ân, hadisler ve onlara dayalı olan İslâmî ilimler alanındaki çalışmalar, Arapçaya hâkimiyeti, Arapçaya hâkimiyet ise iyi programlanmış, nitelikli bir dil eğitimini zorunlu kılmaktadır. Bu mülâhazadan hareketle, Arapçanın önemli bir bölümünü teşkil eden edatlarla ilgili eğitimin ve çalışmaların ihmâli durumunda ortaya çıkabilecek problemleri bir miktar da olsa göstermeyi hedefleyen bu çalışma, giriş ve sonrasındaki iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi açıklanmıştır. Ardından dil, düşünce, dilbilim, kelimenin türleri olan isim, fiil ve harf ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; kullanımlarına göre sınıflandırılan edatların vazifeleri, mana zenginlikleri üzerinde detaylıca durulmuş, çeşitli cümlelerle ve Kur'ân âyetlerinden örneklerle bu edatlar hakkında açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde; verilen bilgiler doğrultusunda edatların bazı meallere doğru yansıtılıp yansıtılmadığı incelenmiş, tercümeler kıyaslanmış ve bu doğrultuda ortaya konan delillerle değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç başlığı altında ise çalışmanın nihayetinde elde edilen bulgular özetlenmiş, tespit edilen problemler ve ilerde düşülebilecek hataların önlenmesi için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout Islamic history, studies conducted to understand the Quran have always kept the interest in Arabic have valued the branches of science that examine the structure of this language. Undoubtedly, studies in the field of the Quran, hadiths and Islamic sciences based on them require mastery of Arabic, and mastery of Arabic necessitates well-programmed, qualified language education. Based on this consideration, this study aims to show to some extent the problems that may arise in case of negligence of education and studies on prepositions. The prepositions which constitute an important part of Arabic, consist of two mains sections; one being the introduction and the other following. The introduction section of the study explains the subject, purpose, importance and method of the research. Then information is provided on language, thought, linguistics, and the types of words, namely noun, verb and letter. The first section; emphasizes on the functions and richness of meanings of the particles classified according to their usage in detail, as well as making explanations about these particles with various sentences and examples from Quranic verses. In the second part, it was examined whether the particles were correctly reflected in some translations in line with the information given. The translations were compared and evaluations were made with the evidence presented in this direction. Under the title of Conclusion, the findings obtained at the end of the study were summarized, and the identified problems and solution suggestions were presented to prevent possible mistakes in the future.