Müzik algısı, otantiklik, aidiyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik Bozcaada restoranları üzerine bir araştırma
A study Bozcaada restaurants to determine the relationship between music perception, authencity, belonging and behavioral intention
  1. Tez No: 978355
  2. Yazar: SEVDE BURCU ŞİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda önemli bir turistik çekim merkezi haline gelen Bozcaada'daki restoranlar, ada kimliğini yansıtan otantik unsurlar ve mekânlarda kullanılan müzikal öğeler aracılığıyla dikkat çekici bir atmosfer sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Bozcaada'yı turistik amaçla ziyaret eden bireylerin restoran deneyimleri bağlamında müzik, algılanan otantiklik, aidiyet duygusu ve davranışsal niyetlere (örneğin, tekrar ziyaret etme ve tavsiye etme) ilişkin algılarını analiz etmektir. Bu kapsamda, söz konusu değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve bu etkileşimlerin turistlerin davranışsal niyetlerini nasıl şekillendirdiğinin açıklığa kavuşturulması hedeflenmektedir. Araştırma evrenini Bozcaada restoranlarını ziyaret eden yerli turistler meydana getirmektedir. Çalışma evreninde yer alan turistlere ulaşabilmek amacıyla kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veriler, 15.05.2024-15.09.2024 tarihleri arasında Bozcaada restoranlarında yemek deneyimi olan yerli turistlere yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. 429 adet geçerli anket formu toplanmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırmada geliştirilen ölçüm modeli, müzik, otantiklik ve aidiyetin davranışsal niyet üzerindeki etkilerini bütüncül bir yapısal çerçevede değerlendirmiştir. Müzik deneyiminin, algılanan otantikliğin ve aidiyetin davranışsal niyet üzerindeki etkileri detaylı biçimde incelenmiştir. Yapısal model sonuçları, araştırmada ele alınan değişkenlere ilişkin anlamlı etkilerin varlığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the restaurants in Bozcaada, which has become an important tourist attraction, have created a remarkable atmosphere through authentic elements reflecting the island's identity and the use of musical components in their venues. The main purpose of this study is to analyze the perceptions of individuals visiting Bozcaada for tourism purposes regarding music, perceived authenticity, sense of belonging, and behavioral intentions (e.g., revisit and recommendation) within the context of their restaurant experiences. In this framework, the study aims to examine the relationships among these variables and to clarify how these interactions shape tourists' behavioral intentions. The research population consists of domestic tourists visiting restaurants in Bozcaada. To reach the participants within this population, a convenience sampling method was employed. The data were collected through face-to-face surveys conducted with domestic tourists who had dining experiences in Bozcaada restaurants between May 15, 2024, and September 15, 2024. A total of 429 valid questionnaires were obtained. The data were analyzed using the structural equation modeling (SEM) approach. The proposed measurement model evaluated the effects of music, authenticity, and belonging on behavioral intentions within a holistic structural framework. The effects of music experience, perceived authenticity, and sense of belonging on behavioral intentions were examined in detail. The results of the structural model indicate the presence of significant effects among the variables under investigation.