Finansal tehdit ile örgütsel destek algısı ve finansal kaygı arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between financial threat, perception of organizational support, and financial anxiety
  1. Tez No: 978375
  2. Yazar: GÜLAY AĞIRGÖL GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM SERCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma bireylerin algıladıkları finansal tehdit düzeylerinin, örgütsel destek algısı ve finansal kaygı düzeyleriyle olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Veri toplama kısmında demografik sorular, finansal tehdit ölçeği, finansal kaygı ölçeği ve örgütsel destek algısı ölçeği kullanılarak oluşturulan anket formu çalışma hayatına devam eden 518 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analiz sürecinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon ve Regrasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, finansal tehdit, finansal kaygı ve örgütsel destek algısı değişkenleri arasındaki ilişkiler ile bu değişkenlerin demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Nicel araştırma yöntemine dayalı olarak yürütülen çalışmada anket tekniği ile toplanan veriler üzerinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlarda finansal tehdit sürecinin çalışan bireylerin finansal kaygı ve örgütsel destek algısı davranışlarını anlamlı biçimde etkilediği ortaya koyulmuştur. Ayrıca cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, çalıştığınız sektör ve aylık gelir düzeyi gibi demografik değişkenlere göre finansal tehdit, finansal kaygı ve örgütsel destek algısı davranışlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularda algılanan örgütsel desteğin finansal tehdit üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Diğer taraftan finansal tehditin ise finansal kaygı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Mevcut araştırma finansal tehdit ve kaygının iş yaşamı üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik literatüre katkı sağlamayı ve örgütlerin çalışan destek mekanizmalarını geliştirmelerine yönelik öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between individuals' perceived levels of financial threat, financial anxiety, and their perceptions of organizational support. A structured survey consisting of demographic questions, the Financial Threat Scale, the Financial Anxiety Scale, and the Perceived Organizational Support Scale was administered to 518 employed individuals. Data analysis employed independent samples t-tests, ANOVA, Pearson Correlation, and Regression analysis. The study investigated the interrelations among financial threat, financial anxiety, and perceived organizational support, as well as potential differences in these variables based on demographic characteristics. As a quantitative research study, it employed descriptive statistics alongside correlational, comparative, and predictive analyses on data collected via a survey method. The findings indicated that perceived financial threat significantly influences both financial anxiety and perceived organizational support. Moreover, significant differences were observed in financial threat, financial anxiety, and perceived organizational support based on demographic variables such as gender, marital status, age, education level, employment sector, and monthly income. The results further revealed that perceived organizational support has a significant negative effect on financial threats, while financial threat exerts a significant positive effect on financial anxiety. This study contributes to the literature by enhancing the understanding of how financial threat and anxiety impact employees' work life and provides practical recommendations for organizations to strengthen their employee support systems.