Taşımacılık sektörünün incelenerekkarayolları yük taşımacılığınındeğerlendirilmesi Türkiye örneği
Evaluation of higway freight transportation byexamining the transportation sector: the example ofTürkiye
  1. Tez No: 978377
  2. Yazar: MUAMMER TAYGUN KODAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Lojistik faaliyetlerden biri olan taşımacılık birçok türde yapılmaktadır. Bu çeşitlerden biri de karayolu taşımacılığıdır. Ülkemizde hem yük hem de yolcu taşımacılığında en çok tercih edilen taşıma modu karayoludur. Bu çalışmada taşımacılık sektörü incelenerek, karayolu yük taşımacılığının ülkemiz özelinde mevcut durumu saptanmış ve SWOT analizi yaklaşımı ile değerlendirilmiştir. Tezin birinci bölümünde çalışmanın konusu ve amaçlarından bahsedilerek, sınırlılıkları belirtilmiştir. 2. bölümde ise konu ile ilgili literatür çalışması yapılarak, akademik çalışmalara yer verilmiştir. 3. bölümde lojistik kavramı ve lojistik ile ilgili alt başlıklar açıklanmış, lojistik tarihçesi, faaliyetler ve lojistik köylere değinilmiştir. 4. bölümde yük taşımacılığında, taşımacılık türünü etkileyen faktörlere değinilmiş olup, 5. bölümde karayolu yük taşımacılığının gelişimi ve tarihsel süreci incelenmiştir. 6. bölümde ise karayolu yük taşımacılığının Türkiye ekonomisine olan etkisi, çeşitli yönlerden ele alınmıştır. 7. ve son bölümde ise SWOT analizi ekseninde Türkiye'de karayolu yük taşımacılığı incelenmiş olup, anket yöntemi ile sektörden uzman görüşleri alınarak bulgular değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transportation which is one of the logistics activities, is carried out in many types. One of these types is road transportation. In our country, the most preferred mode of transportation for both freight and passanger transportation is road. In this study, the transportation sector was examined and the current situation of road freight transportation in our country was determined and evaluated with the SWOT analysis approach. The first part of the thesis mentions its content and aims, and specifies its limitations. In the second part, the literature study on the subject is summarized and academically included. In the third part, the logistics status and subheadings related to logistics are explained, the history of logistic, its activities and logistics villages are mentioned. In the fourth part, whether the factors in the freight flow and accommodation are mentioned, in the fifth part, the development of the road freight and the physical process are mentioned. In the sixth part the impact of road freight traffic on the Turkish economy is discussed from various aspects. In the seventh and last part, the road freight transport in Turkey was examined on the basis of SWOT analysis and the findings were evaluated and discussed by obtaining expert opinions from the sector throug a survey method.