Poli (N-vinil-2-pirolidon)'un sulu çözeltilerinde fenolik yapılar varlığında, faz ayırmaları, teta sıcaklıkları ve polimer boyutları
Phase separations, theta temperatures and polymer dimensions of poly (N-vinly-2-pyrolidone) aqueous solutions in the presence of phenolic cosolutes
  1. Tez No: 97843
  2. Yazar: BETÜL KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada, PVP /su /fenolik katkı maddesi sisteminin bileşenleri arasında hidrojen bağı oluşumu termodinamik olarak irdelenmiştir. Faz ayrılma sıcaklığı, teta sıcaklığı, bozunmamış boyut parametresi, teta sıcaklığında ve 25°C daki intrinsik viskoziteler, lineer yayılma faktörü, bozunmamış boyutta uçtan uca uzaklık gibi başlıca fizikokimyasal büyüklükler hesaplanmış ve katkı maddelerinin etkinliğinde aşağıda gösterilen büyüklük sırası elde edilmiştir. phloroglucinol > resorcinol > hydroquinone > catechol > phenol. Bu katkı maddelerinin başlıca fizikokimyasal büyüklüklere olan etkileri, bulunan hidroksil gruplarının sayı ve pozisyonuna bağlı olarak açıklanmıştır. Bunun yanısıra, Flory etkileşme parametresi x hesaplanmış, ayrıca entalpik, Xh > ve entropik, Xs > katkılar incelenmiştir. Çok iyi bilindiği üzere, teta sıcaklığının 0.5 olma şartı, çalışılan sistem içinde oldukça iyi sağlanmış, bu değer hemen hemen 0.5' e yakın olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the hydrogen bond formation among the components of PVP/water/ phenolic cosolute system has been investigated thermodynamically. Main physicohemical parameters; phase separation temperature, theta temperature, unperturbed molecular dimension, intrinsic viscosities were determined at theta temperature and 25°C, linear expansion factor, end-to-end distance in unperturbed dimension have been calculated and the order of the sequence has been obtained due to the effectiveness of the cosolutes: phloroglucinol > resorcinol > hydroquinone > catechol > phenol. The effects of these cosolutes on the main physicochemical parameters have been reported due to the number and position of hydroxyl groups present. Besides, Flory interaction parameter x has ^en evaluated, also enthalpic, Xh an^ entropic, Xs » contributions have been verified. As quite well known, the condition required for the theta temperature to be 0.5 has well been provided yielding the value of the theta temperature almost equal to 0.5 for the system under study.