Sosyal güvenlikte özel emeklilik planları ve aktüeryal ilkeleri
Private pension plans in social security and their actuarial principles
- Tez No: 97841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜÇKAN YAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
IV ÖZET Dünyada sosyal güvenlik sistemlerinde reformlar gerçekleştirilmekte, çok ayaklı emeklilik sistemlerine geçilmektedir. Bu sistemlerde 1. ayağı, devletin sağladığı sosyal güvenlik, 2. ayağı çoğunlukla işverenlerin sunduğu özel emeklilik planları, 3. ayağı ise bireylerin kendi tasarrufları oluşturmaktadır. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde sosyal güvenliğin dünyada ve ülkemizde tarihçesine değinilmiş, ülkemizdeki sosyal güvenlik kurumlarının durumu incelenmiştir. İkinci bölümde, dünyada emeklilik sistemlerinin genel yapısından bahsedilmiş ve çok ayaklı emeklilik geliri sistemlerini başarıyla uygulayan ülkelerden İngiltere ve ABD'nin emeklilik sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dünyada yaygın olarak uygulanmakta olan özel emeklilik planlarına yer verilmiş, bu planların aktüeryal ilkeleri ile değerleme ve fonlama yöntemleri araştırılmıştır. Aktüeryal hesaplamalarla ilgili çeşitli örnek sorular çözülmüştür. Son bölümde ise ülkemizde üyelerine sosyal güvenlik sağlamakla yükümlü olan bir sandığın yapısı incelenmiş ve prim ödemeleri ile emekli maaşı ödemelerinin peşin değerleri hesaplanarak sandığın aktüeryal değerlemesi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Özel emeklilik planları, sosyal güvenlik, aktüeryal hesaplamalar, aktüeryal değerleme, maliyet yöntemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Around the world, reforms are held in social security systems, and there is a shift towards multi-pillar pension systems. In such systems, first pillar includes the social security provided by government, second pillar includes the pension plans mostly provided by employers and third pillar includes the personal savings. In the first chapter, the history of social security around the world and in our country is mentioned, and the social security institutions in our country are examined. In the second chapter, common features of pension systems around the world are summarized, and among the countries those apply multi-pillar pension systems successfully the pension systems of England and USA are examined. In the third chapter, the characteristics of private pension plans are discussed, actuarial principles, actuarial valuation and funding methods of these plans are examined. Miscellaneous problems about actuarial calculations are solved. In the last chapter, the structure of a pension fund that is liable to provide social security to its members is examined, and calculating the present values of the contributions paid and annuity payments, actuarial valuation of the pension fund is done. KEY WORDS: Private pension plans, social security, actuarial calculations, actuarial valuation, actuarial cost methods.