Râşid halifelerin sünneti ve otoritesi
The sunnah and authority of the rightly guided caliphs
- Tez No: 978474
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Râşid Halifeler, İslâm'ın öncü şahsiyetleri arasında yer almaları hasebiyle Hz. Peygamber hayattayken olduğu gibi hilâfetleri süresince de daima ön planda olmuşlardır. Özellikle peygambersiz bir hayata uyum sağlama sürecinde ve dinî-siyasî birliği temin etmede belirleyici bir rol üstlenmişlerdir. Bu çalışmada, dört halîfenin dinî otorite oluşturma sürecine etki eden kaynaklar ile sahâbe döneminden itibaren ilk nesillerin, Hulefâ-i Râşidîn'in sünnetlerine, uygulamalarına, ictihad ve fetvâlarına yükledikleri anlam ve yaklaşımlar ele alınmıştır. Nübüvvet döneminden sonra ilk defa beşerî bir otoritenin dinî ve siyasî alanda kabul görmesi sebebiyle, sahâbenin Râşid Halifeler'in ortaya koyduğu uygulamalara yaklaşımları ayrıca değerlendirilmiştir. Dört Halife'nin kendi hilâfet dönemlerindeki icraatları, sünneti yorumlayış biçimleri; müctehid imamlar ve hadis âlimleri başta olmak üzere sonraki nesillerin Kur'ân ve sünnet anlayışlarını da önemli ölçüde etkilemiştir. Yine sahâbe dönemi başlangıç kabul edilmek sûretiyle, itikadî mezheplerin ve modern dönemde Hulefâ-i Râşidîn'in ictihadları ile sünnet oluşturma yetkisine yönelik itirazlar da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Rightly Guided Caliphs, as leading figures in the early Islamic community, remained at the forefront both during the lifetime of the Prophet Muhammad and throughout their caliphates. They played a decisive role particularly in adapting to life without the Prophet and in maintaining religious and political unity. This study examines the sources that influenced the process of establishing religious authority during their rule, as well as how the early generations-beginning with the Companions-interpreted and valued the Sunnah, practices, legal judgments (ijtihād), and fatwas of the Khulafa ar Rashidun. With the transition from prophetic to human leadership for the first time in Islamic history, the Companions' approach to the practices instituted by the caliphs also required careful consideration. The administrative actions of the four caliphs and their interpretations of the Sunnah significantly influenced the subsequent understanding of the Qur'an and Sunnah, especially among the mujtahid imams and hadith scholars. Furthermore, by taking the era of the Companions as the foundational period, this study addresses both the theological schools' perspectives and modern objections regarding the ijtihād and Sunnah-establishing authority of the Rightly Guided Caliphs.