Sezaryen skar gebeliklerin yönetimi
Management of cesarean scar pregnancies
  1. Tez No: 978523
  2. Yazar: HACER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BUHUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Sezaryen skar gebeliği (SSG), sezaryen oranlarındaki artışla birlikte görülme sıklığı giderek artan ve maternal morbidite ile mortalite açısından önemli sonuçlar doğurabilen nadir obstetrik tablodur. Bu çalışmada kliniğimizde tanı ve tedavisi yapılan SSG olgularının klinik, obstetrik ve ultrasonografik özellikleri ile uygulanan tedavi yöntemleri değerlendirilmiş ve mevcut literatürle karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu retrospektif çalışmaya, 1 Ocak 2016 – 31 Aralık 2024 tarihleri arasında S.B.Ü. İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran, 18–49 yaş arası SSG tanısı alan toplam 58 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, obstetrik öyküleri, başvuru şikayetleri, ultrasonografik bulguları, uygulanan tedavi yöntemleri ve klinik sonuçları hasta dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sisteminden elde edilerek analiz edilmiştir. Bulgular:Olguların ortalama yaşı 34,6 olup, çoğunluğunda ≥2 sezaryen öyküsü, yüksek gravida-parite ve artmış vücut kitle indeksi saptanmıştır. Vakaların büyük kısmı ilk trimesterde transvajinal ultrasonografi ile tanı almış; ortalama gebelik haftası 6,8, gebelik kesesi çapı ise 23 mm olarak ölçülmüştür. En sık başvuru şikayetleri vajinal kanama (%62,1) ve pelvik ağrı (%58,6) olarak belirlenmiştir. Tedavi yöntemleri arasında en sık küretaj (%76,3) uygulanmış olup, laparoskopi (%14,5) ve laparotomi (%9,0) daha az tercih edilmiştir. Tip I SSG en sık görülen form iken, Tip III olgularında komplikasyon oranlarının ve cerrahi tedavi gereksiniminin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç:Çalışmamız, sezaryen skar gebeliğinin özellikle ileri yaş, çoklu sezaryen öyküsü ve yüksek vücut kitle indeksi olan kadınlarda daha sık görüldüğünü göstermektedir. Erken tanı, komplikasyonları önlemede kritik rol oynamaktadır. Fertilite koruyucu minimal invaziv yaklaşımlar ve multidisipliner yönetim, SSG olgularının etkin ve güvenli tedavisinde önemli unsurlardır.
Özet (Çeviri)
Aim:Cesarean scar pregnancy (CSP) is a rare obstetric condition whose incidence is increasing with the rising rate of cesarean deliveries and can lead to significant maternal morbidity and mortality. This study aimed to evaluate the clinical, obstetric, and ultrasonographic characteristics of CSP cases diagnosed and treated in our clinic and to compare the findings with the existing literature. Materials and Methods:This retrospective study included a total of 58 patients aged 18–49 years who were diagnosed with CSP and admitted to the Obstetrics and Gynecology Department of SBÜ Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between January 1, 2016, and December 31, 2024. Demographic data, obstetric history, presenting symptoms, ultrasonographic findings, treatment methods, and clinical outcomes were obtained from patient files and the hospital information management system and analyzed. Results:The mean age of the patients was 34.6 years; most had a history of ≥2 cesarean deliveries, high gravida-parity, and increased body mass index. Most cases were diagnosed in the first trimester using transvaginal ultrasonography; the mean gestational age at diagnosis was 6.8 weeks, and the mean gestational sac diameter was 23 mm. The most common presenting symptoms were vaginal bleeding (62.1%) and pelvic pain (58.6%). Curettage was the most frequently used treatment (76.3%), followed by laparoscopy (14.5%) and laparotomy (9.0%). Type I CSP was the most common form, whereas Type III cases were associated with higher complication rates and a greater need for surgical intervention. Conclusion:Our study shows that CSP is more frequently observed in women of advanced maternal age, with multiple cesarean deliveries and high body mass index. Early diagnosis plays a critical role in preventing complications. Fertility-preserving minimally invasive approaches and multidisciplinary management are essential for the effective and safe treatment of CSP.