Cerrahi yöntemlerle tedavi edilen skar gebelik olgularının tedavi sonrası kısa dönem sonuçları
Short term surgical treatment outcomes of cesarean scar pregnancies
- Tez No: 891977
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sezaryen skar gebeliği (SSG), sezaryen oranlarındaki artışla birlikte insidansı giderek artan, doğru tedavi uygulanmaması halinde ciddi maternal mortalite ve morbidite ile ilişkili bir ektopik gebelik çeşididir. Bu çalışmada kliniğimizde ilk trimesterde skar gebelik tanısı konularak cerrahi yöntemlerle tedavi edilen skar gebelik olguları retrospektif olarak değerlendirilerek risk faktörlerinin, erken dönem sonuçlarının ve erken komplikasyonların belirlenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Kliniğimizde 01.01.2010- 31.12.2023 yılları arasında ilk trimesterde skar gebelik tanısı koyarak cerrahi tedavi uygulanan 85 olgudaki ve 85 kontrol grubu olgusunda, işlem sırasındaki gebelik haftası, skar gebeliğinin tipi, cerrahi işlem sırasında ve postop dönemde oluşan komplikasyonlar (kanama, uterus rüptürü enfeksiyon, emboli, hematom gelişimi vb), kan transfüzyon gereksinimi, yoğun bakım gereksinimi ve hospitalizasyon süreleri, hastane kayıtları incelenerek retrospektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Short term surgical treatment outcomes of cesarean scar pregnancies AIM: Cesarean scar pregnancy is a type of ectopic pregnancy whose incidence is increasing with the increase in cesarean section rates and is associated with serious maternal mortality and morbidity if not treated correctly. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the cases of scar pregnancy diagnosed as scar pregnancy in the first trimester and treated with surgical methods in our clinic to determine the risk factors, early term results and early complications. MATERIALS AND METHODS: The gestational week at the time of the procedure, type of scar pregnancy, complications occurring during the surgical procedure and in the postoperative period (bleeding, uterine rupture, infection, embolism, hematoma development, etc.), blood transfusion requirement, intensive care requirement and hospitalization days in 85 cases and 85 control group cases who underwent surgical treatment with the diagnosis of scar pregnancy in the first trimester between 01.01.2010 and 31.12.2023 in our clinic were evaluated retrospectively by examining hospital records.