Maternal hemoglobin düzeyinin bebeklerde antropometrik ölçümler ve dokuzuncu ay hemoglobin düzeyi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between maternal hemoglobin levels and infant anthropometric measurements and 9th month hemoglobin level
- Tez No: 978529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, gebeliğin son trimesterinde ölçülen maternal hemoglobin düzeyinin, bebeklerin doğum sonrası 9. ay hemoglobin düzeyi ile doğumdan itibaren izlenen bazı antropometrik ölçümlerle olan ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma, kesitsel retrospektif bir tasarımda yürütülmüş olup, 2023–2025 yılları arasında iki yıllık süreçte bir eğitim aile sağlığı merkezine başvuran gebe ve anneleri alınmıştır. Gebelerin son trimesterinde hemoglobin düzeyi ve bebeklerin doğum, 6.ay ve 9. ayda izlem verileri araştırmaya dahil edilmiştir. Anne ve bebeklerin antropometrik özellikleri, anne son trimester hemoglobini ve bebek 9.ay hemoglobini istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 283 anne ve bebeği dahil edildi. Bebeklerin %58,2'si sezaryen ile doğan bebeklerdi ve ortalama doğum haftaları 38,39±1,51 hafta iken, 9.ay hemoglobin düzeyi ortalamaları 12,29±1,13 g/dL idi. Annelerin ise %15,5'i son trimesterde anemik olarak bulundu. Annelerin hemoglobin düzeyi ile parite arasında negatif, 9.ay bebek baş çevresi ve anne boyu arasında pozitif anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Anemik olmayan annelerin, kendilerine ve bebeklerine anemik annelere kıyasla daha fazla demir takviyesi kullandığı saptandı (p<0,05). Maternal hemoglobin ile 9.ay bebek hemoglobin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Dokuzuncu ay bebek hemoglobin düzeyi ile anne sütü alma süresi arasında negatif bir ilişki saptandı(p<0.05). Anemik bebeklerin anne sütünü daha fazla süre aldıkları saptandı (p<0,05). Sonuç: Bu çalışma, gebeliğin son trimesterindeki maternal hemoglobin düzeyinin, bebeklerin bazı antropometrik ölçümleri ile ilişkili olduğunu, ancak 9. Ay hemoglobin düzeyleri ile doğrudan anlamlı bir ilişki göstermediğini ortaya koymuştur. Bulgular, gebelikte anemi takibinin, bebek beslenme ve büyüme süreçleri açısından önemli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between maternal hemoglobin levels measured in the third trimester of pregnancy and infant hemoglobin levels at nine months postpartum, and to compare these with certain anthropometric measurements. Materials and methods: This cross-sectional study included pregnant women and their infants who visited an educational family health center between 2023 and 2025. The study included hemoglobin levels in the third trimester of pregnancy and follow-up data on the infants at birth and at 6 and 9 months. Statistical analysis was performed on the anthropometric characteristics of the mothers and infants, maternal hemoglobin levels in the third trimester, and infant hemoglobin levels at 9 months. Results: A total of 283 mothers and their infants were included in the study. Of these, 58.2% were delivered by caesarean section, with an average gestational age of 38.39±1.51 weeks and an average hemoglobin level of 12.29±1.13 g/dL at nine months. 15.5% of the mothers were found to be anemic in the last trimester. A negative correlation was found between maternal hemoglobin level and parity, and a positive correlation was found between 9-month infant head circumference and maternal height (p<0.05). Non-anemic mothers were found to use more iron supplements for themselves and their infants compared to anemic mothers (p<0.05). No significant relationship was found between maternal hemoglobin and 9-month infant hemoglobin levels (p>0.05). While there was a negative correlation between hemoglobin levels in infants at nine months and duration of breastfeeding (p<0.05). Anemic infants were found to breastfeed for a longer duration (p<0.05). Conclusion: This study found that maternal hemoglobin levels in the third trimester of pregnancy were associated with certain anthropometric measurements in infants, but did not show a direct significant relationship with hemoglobin levels in the ninth month. The findings suggest that monitoring anemia during pregnancy may be important for infant nutrition and growth processes.