Hibrit çalışma yönteminde liderlik: bir ölçek geliştirme çalışması
Leadership in the hybrid work model: a scale development study
- Tez No: 978528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
COVID-19 pandemisi, örgütlerde uzaktan ve hibrit çalışma yöntemlerinin yaygınlaşmasına yol açmış; bu süreçte liderlik rollerinin kapsamı ve niteliği köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Ancak mevcut literatürde, hibrit çalışma yönteminde liderlik davranışlarını ölçebilecek özgün bir ölçek bulunmamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, hibrit çalışma yönteminde liderlik davranışlarını ölçmeye yönelik bilimsel bir ölçek geliştirmektir. Karma yöntem araştırma deseni benimsenerek yürütülen çalışmada, ilk aşamada yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla veriler elde edilmiş ve kapsamlı bir literatür taraması ile madde havuzu oluşturulmuştur. İkinci aşamada, üç farklı örneklem üzerinden gerçekleştirilen ön test, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda, lider desteği, dijital beceriler, iş-yaşam dengesi ve toplantı yönetimi ve iletişim olmak üzere dört boyutlu ve 27 maddelik bir ölçek geliştirilmiştir. Ölçeğin geçerliliği, içerik, yapı ve nomolojik geçerlik analizleriyle; güvenirliği ise Cronbach Alfa ve birleşik güvenilirlik katsayılarıyla doğrulanmıştır. Bu çalışma kapsamında ölçek geliştirme süreci sistematik biçimde yürütülmüş ve her aşaması metodolojiye uygun olarak kayıt altına alınmıştır. Geliştirilen ölçeğin temel amacı, hibrit çalışmanın liderlik üzerindeki etkilerini analiz etmek ve liderlerin bu yeni çalışma yöntemine nasıl uyum sağladığını ortaya koymaktır. Ölçeğin yalnızca akademik araştırmalara sağlam bir temel sunması değil, aynı zamanda örgütlerin hibrit çalışma stratejilerini daha etkili biçimde geliştirmelerine rehberlik etmesi de beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has led to the widespread adoption of remote and hybrid work practices in organizations, resulting in a profound transformation in the scope and nature of leadership roles. However, the current literature lacks an original, reliable, and valid scale designed to measure leadership behaviours within the hybrid work model. The primary aim of this study is to develop a scientifically grounded scale to assess leadership behaviours in hybrid work settings. The study was conducted using a mixed-method research design. In the first phase, data were collected through semi-structured interviews, and an item pool was generated based on an extensive literature review. In the subsequent quantitative phase, exploratory and confirmatory factor analyses were conducted on three separate samples. As a result, a four-dimensional scale consisting of 27 items was developed, comprising the dimensions of leadership support, digital skills, work-life balance, and meeting management. The validity of the scale was established through content, construct, and nomological validity analyses, while its reliability was confirmed using Cronbach's alpha and composite reliability coefficients. In this study, the scale development process was conducted systematically, and each stage was documented in accordance with scientific criteria. The primary aim of the developed scale is to analyze the effects of hybrid work on leadership and to reveal how leaders adapt to this new working model. The scale is expected not only to provide a solid foundation for academic research but also to guide organizations in developing more effective hybrid work strategies in practice.