Oral veriliş için metformin içeren yeni ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve in vitro, in vivo değerlendirilmesi
Development of metformin loaded novel drug delivery systems and in vitro and in vivo evaluation for oral route
  1. Tez No: 978546
  2. Yazar: KADİR AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Tip 2 şeker hastalığı dünya çapında en yaygın metabolik hastalıklardan biridir. Metformin HCl, ağız yoluyla kullanılan kan glikoz düzenleyiciler arasında ilk tercih edilen ilaçtır. Farmakokinetik özelliklerinden (biyoyararlanım %50-60; plazma yarılanma ömrü 1,5-4 saat) dolayı metforminin yüksek dozlarda (0,5-2 g/gün) kullanılması gerekir. 70 yıldan uzun bir süredir tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan metformin ile biyoyararlanımını arttırarak doz miktarını ve uygulama sıklığını azaltmak gibi tedavi özelliklerini iyileştirmek için günümüze kadar birçok formülasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışma metformin HCl içeren yeni ilaç taşıyıcı sistemler geliştirmek ve söz konusu etkin maddenin biyoyararlanımını arttırarak kullanım sıklığını ve uygulama dozunu düşürmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çeşitli siklodekstrinler kullanılarak liyofilizasyon yöntemi ile inklüzyon kompleksler; Poli [metil vinil eter alt maleik anhidrit] kaplı inklüzyon kompleksler, Eudragit® FS 100 ve Poli [metil vinil eter alt maleik anhidrit] ile püskürterek kurutma yöntemi kullanılarak mikropartiküller üretilmiştir. DSC, FTIR, 1H-NMR, parçacık boyut dağılımı ve zeta potansiyeli, miktar tayini, salım ve salım kinetiği gibi in vitro karakterizasyonlar ve in vivo farmakodinamik çalışmaları yapılmıştır. İn vivo sonuçlar F2 kodlu Eudragit® FS 100 ile geliştirilen mikropartiküllerin saf metformin HCl kadar etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is one of the most prevalent metabolic diseases worldwide. Metformin HCl is the first-line oral antihyperglycemic agent for its treatment. Due to Metformin's pharmacokinetic properties (bioavailability 50-60%; plasma half-life 1.5-4 hours), high doses (0.5-2 g/day) are required. Metformin has been used for over 70 years in the treatment of type 2 diabetes, and numerous formulation studies have been conducted to improve its therapeutic characteristics, such as increasing its bioavailability to reduce the dose and frequency of administration. This study was designed to develop new drug delivery systems containing Metformin HCl and to enhance the bioavailability of the active substance, thereby reducing the dosing frequency and administered dose. To this end, inclusion complexes were produced by the lyophilization method using various cyclodextrins; inclusion complexes coated with Poly [methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride], and microparticles were produced using the spray-drying method with Eudragit® FS 100 and Poly [methyl vinyl ether-alt-maleic anhydride]. In vitro characterizations, such as DSC FTIR 1H-NMR, particle size and zeta potential, quantitative determination, release, and release kinetics, as well as in vivo pharmacodynamic studies were performed. The in vivo results indicated that the microparticles developed with Eudragit® FS 100, coded F2, were as effective as pure Metformin HCl.