Bazı fungusitlerin salmonella/mikrozom ve SOS kromotest sistemleri ile mutajenik potansiyellerinin belirlenmesi
- Tez No: 97859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN DİRİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, bazı fungusitlerin mutajenik potansiyelleri kısa zamanlı bakteriye! mutajenite test sistemlerinden olan Salmonella/mikrozom ve SOS kromotest sistemleri ile araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan fungusitler kaptan (Çaptan), karbendazim (Carbendazim), simoksanil (Cymoxanil), mankazeb (Mancozeb) ve manebdir. Salmonella/mikrozom test sisteminde, Salmonella typhimurium TA 98 ve TA 100 mutant suşları kullanılmış ve test rat karaciğeri S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda gerçekleştirilmiştir. SOS kromotest sisteminde ise E. coli PQ37 mutant susu kullanılmıştır ve S9 fraksiyonu sadece kaptan ve manebin genotoksitesinin saptanmasında kullanılmıştır. Test edilen fungusitlerden kaptanın S. typhimurium TA 98 susundan S9 fraksiyonu yokluğunda 10, 15, 20 ng/petri derişimlerinde mutajenik etkili, mankozeb ve manebin ise S9 fraksiyonu varlığında 30, 60, 120 ^g/petri derişimlerinde zayıf mutajenik etkili olduğu bulunmuştur. S. typhimurium TA 100 susunda S9 fraksiyonu yokluğunda kaptanın 5, 10, 15, 20 ng/petri derişimlerinde mutajenik etkili, simoksanil 1 mg/petri derişiminde zayıf mutajenik etkili, S9 fraksiyonu varlığında ise mancozeb 0.6, 6, 15, 30 ng/petri, maneb 30 jıg/petri derişimlerinde zayıf mutajenik etkili oldukları bulunmuştur. Karbendazim her iki susta da mutajenik etki göstermemiştir. SOS kromotest sisteminde ise kaptanın S9 fraksiyonu yokluğunda 0.19, 0.39, 0.78, 1.56, 3.12 ng/assay derişimlerinde, S9 fraksiyonu varlığında ise 6.25, 12.5, 25, 50 ^g/assay derişimlerinde, manebin ise S9 fraksiyonu varlığında 7.5, 15 ve 30 jıgr/assay derişimlerinde SOS sistemi indüklediği, denen diğer fungusitlerin ise bu test sisteminde genotoksik olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, mutagenic potential of some fungicides have been investigated by short term bacterial mutagenicity test systems, namely Salmonella/microsome and SOS chromotest. Fungicides tested by these systems were çaptan, carbendazim, cymoxanil, mancozeb and maneb. S. typhimurium TA 98 and TA 100 mutant strains were used in the Salmonella/microsome test system. The tests have been performed in the presence and absence of rat liver S9 fraction. The mutant strain E. coli PQ37 have been used for the SOS chromotest and S9 fraction have been used for determination genotoxicity of çaptan and maneb. Çaptan, among the tested fungicides, has been found to be mutagenic for the S. typhimurium TA 98 strain, in the absence of S9 fraction and in the concentrations of 10, 15, 20 ng/plate. But mancozeb and maneb have been found to be weakly mutagenic in the presence of S9 fraction and in the concentrations of 30, 60, 120 jig/ plate. For the S. typhimurium TA 100 strain and in the absence of S9 fraction concentrations of 5, 10, 15, 20 ng/ plate of çaptan have been found to be mutagenic, 1 mg/plate of cymoxanil found to be weakly mutagenic, in the presence of S9 concentrations of 0.6, 6, 15, 30 \igl plate of mancozeb and concentration of 30 jig/ plate of maneb have been found to be weakly mutagenic. Carbendazime has been found non mutagenic in both strains. For SOS chromotest, in the absence of S9 fraction concentrations of 0.19, 0.39, 0.78, 1.56, 3.12 ng/assay of çaptan and in the presence of S9 fraction concentrations of 6.25, 12.5, 25, 50 p.g/assay of çaptan and 7.5, 15, 30 ng/assay of maneb have been found to induce the SOS system, but the other tested fungicides have been found non genotoxic in this test system.