Bifidobacterium'un bağırsak anastomoz iyileşmesine etkileri: Deneysel hayvan modeli
The effects of bifidobacterium on intestinal anastomotic healing: An experimental animal model
  1. Tez No: 978582
  2. Yazar: ALPER GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANUK NORAYIK MANUKYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu deneysel çalışmada, probiyotik takviyesinin (Bifidobacterium infantis ve ksilooligosakkarit) kolonik anastomoz iyileşmesi üzerine etkileri Wistar albino sıçan modeli kullanılarak araştırılmıştır. Denekler, preoperatif, postoperatif ve kombine (pre+postop) dönemlerde probiyotik uygulanan üç grup ile probiyotik almayan kontrol grubu olarak dört gruba ayrılmıştır. Histopatolojik analizlerde kollajen birikimi, inflamatuar hücre infiltrasyonu, fibroblast aktivitesi, reepitelizasyon ve neovaskülarizasyon gibi iyileşme parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, probiyotik desteğinin anastomoz bölgesindeki doku iyileşmesini anlamlı düzeyde desteklediğini göstermektedir. Özellikle hem preoperatif hem postoperatif dönemde uygulanan kombine probiyotik tedavisi, diğer gruplara kıyasla iyileşme süreci açısından en yüksek skorlara ulaşmıştır. Bu sonuçlar, probiyotiklerin sadece mikrobiyal dengeyi düzenlemekle kalmayıp, aynı zamanda yara iyileşme sürecine doğrudan katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, probiyotiklerin cerrahi sonrası anastomoz iyileşmesini desteklemede potansiyel bir terapötik ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Ancak, bulguların klinik uygulamalara yansıtılabilmesi için ileri düzey insan çalışmalarıyla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This experimental study investigated the effects of probiotic supplementation (Bifidobacterium infantis and xylooligosaccharide) on colonic anastomotic healing using a Wistar albino rat model. Subjects were divided into four groups: probiotics administered in the preoperative, postoperative, and combined (pre + postop) periods, and a control group with no probiotics. Healing parameters such as collagen deposition, inflammatory cell infiltration, fibroblast activity, reepithelialization, and neovascularization were evaluated through histopathological analysis. The results indicated that probiotic supplementation significantly supported tissue healing at the anastomotic site. Notably, the combined administration of probiotics both before and after surgery yielded the most favorable outcomes across multiple histological markers. These findings suggest that probiotics not only modulate microbial balance but also actively contribute to the wound healing process. In conclusion, this study demonstrates that probiotics may serve as a promising therapeutic adjunct in enhancing anastomotic healing following intestinal surgery. However, further clinical trials in humans are necessary to validate and project these findings into surgical practice.