Immobilize edilmiş nitzchia sp. ile biyohidrogen üretiminde ışık dalga boyuna bağlı değişiminin incelenmesi
Investigation of light wavelength dependence of biohydrogen production by immobilized nitzchia sp.
- Tez No: 978616
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda hidrojen üretimi, temiz ve çevre dostu özellikleri nedeniyle alternatif bir yakıt olarak dikkat çekmiştir. Hidrojenin kullanımı sırasında zararlı sera gazları değil, su ortaya çıkmaktadır. Ancak günümüzde hidrojen çoğunlukla fosil yakıtlara dayalı yöntemlerle üretilmekte olup bu yöntemler hem ekonomik hem de çevresel açıdan sorun teşkil etmektedir. Bu yüzden yenilenebilir kaynaklara dayalı alternatif üretim yöntemleri üzerine araştırmalar yoğunluk kazanmıştır. Biyolojik yöntemler, özellikle yeşil hidrojen üretimi için umut vadetmektedir. Mikroalgler, hızlı büyüme kapasiteleri, yüksek CO₂ fiksasyon yetenekleri, düşük arazi ihtiyacı ve biyokütle potansiyelleri nedeniyle biyohidrojen üretimi için önemli bir platformdur. Immobilizasyon, hücre toplama işlemini kolaylaştırarak kontaminasyon riskini azaltmakta, kültivasyon koşulları üzerinde daha iyi kontrol sağlayarak hidrojen üretimi verimini artırmaktadır. Bu çalışmada, immobilize Nitzschia sp.'nin farklı ışık dalga boylarında biyohidrojen üretim kapasitesi araştırılmış ve model tür olan Chlorella vulgaris ile karşılaştırılmıştır. Her iki türde immobilizasyon sonrası kükürtten yoksun BG-11ve f/2 ortamında, kırmızı, mavi ve beyaz ışıklar altında hidrojen üretimi test edilmiştir. Sonuçlar, tüm ışık koşullarında Nitzschia sp.'nin ihmal edilebilir düzeyde hidrojen ürettiğini gösterirken, C. vulgaris'in özellikle mavi ışık altında yüksek hidrojen verimi sağladığını ortaya koymuştur. Beyaz ışık her iki türde de en düşük verimi sunmuştur. Sonuç olarak, C. vulgaris'in mavi ışık altında optimizasyonla biyohidrojen üretimi için güçlü bir aday olduğu belirlenirken, Nitzschia sp.'nin mevcut koşullarda fotobiyolojik sistemlerde sınırlı uygulanabilirliği olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, hydrogen production has gained significant global attention as a clean and environmentally friendly alternative fuel. Unlike fossil fuels, hydrogen combustion produces only water vapour. Although most hydrogen is currently produced from fossil fuels, which are finite and environmentally detrimental, there is increasing interest in sustainable and renewable production methods. Among these, biological hydrogen production, particularly using microalgae, has emerged as a viable and eco-friendly approach. Microalgae are considered a sustainable feedstock for biohydrogen. Immobilization techniques have also been widely studied to enhance the efficiency and scalability of algal hydrogen production systems. This study evaluates the effect of light wavelength on biohydrogen production by immobilized Nitzschia sp., a diatom species, and compares its performance with Chlorella vulgaris, a well-known model organism for hydrogen production. Nitzschia sp. was cultivated in F/2 medium, while Chlorella vulgaris was grown in BG-11 medium under standard phototrophic conditions. At the stationary phase, both cultures were harvested, centrifuged, and immobilized in sodium alginate beads. The immobilized cells were then exposed to monochromatic red, blue, and white light using LED sources in sulfur-deprived BG-11and f/2 medium, and hydrogen production was continuously monitored using MQ-8 hydrogen sensors. The results indicated that Nitzschia sp. produced negligible amounts of hydrogen under all tested light conditions. In contrast, Chlorella vulgaris exhibited significantly higher hydrogen yields, with maximum production observed under blue light. In conclusion, while Chlorella vulgaris remains a promising candidate for biohydrogen production under optimized blue light conditions, Nitzschia sp. demonstrated limited hydrogen-producing capability under the tested conditions.