Bizans İmparatorluğu'nun Ermeniler üzerinde uyguladığı tehcir ve iskân siyaseti (VI.-XI. yüzyıllar)
The deportation and resettlement policy of the Byzantine Empire on Armenians (VI.-XI. centuries)
- Tez No: 978683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bizans'ın Ermeniler üzerinde teolojik ayrım temelli başladığı tehcir ve iskân faaliyetleri zamanla ilhâk faaliyetine dönüşmüştür. Bizans'ın izlediği politikayla binlerce Ermeni anavatanından edilmiştir. Tehcire maruz kalan Ermeniler kendi benliklerini korumuşlar, günümüze kadar kendine özgü bir millet olarak yaşamlarını idame etmişlerdir. Bizans'ın uyguladığı politikayla İran savaşlarında tampon olan Ermeni coğrafyası boşaltılmış ve sahipsiz kalmıştır. Dünya tarihinde önemli bir yeri olan Türk muhacereti başladığında önlerinde kendileri durduracak bir güç bulamayan Selçuklu Türkleri kolayca Anadolu'da hâkimiyet kurmuşlardır. Ermeniler her şeye rağmen benliklerini korumuşlar İmparatorluğun zor durumlarında ordunun hâkim unsuru konumunda bulunmuşlardır. Helenizasyon ve asimilasyon politikaları da sonuç vermemiş, Greklerle Ermeniler arasındaki ayrımı körüklemiştir. Bu kadar kötülüğe rağmen Ermeniler toplumun her yerin de var olmuşlardır. Devletin kendini toparladığı dönemki İmparatorlar ya Ermeni ya da kısmen Ermeni kökenlidir.
Özet (Çeviri)
Byzantium's deportation and resettlement activities, which started on the basis of theological discrimination against Armenians, turned into annexation activities in time. Thousands of Armenians were displaced from their homeland by the policy pursued by Byzantium. Armenians who were subjected to deportation have preserved their identity and have lived their lives as a unique nation until today. With the policy implemented by Byzantium, the Armenian geography, which was a buffer in the Iranian wars, was emptied and left unclaimed. When the Turkish migration, which has an important place in world history, began, the Seljuk Turks, who could not find a power to stop them, easily established dominance in Anatolia. Despite everything, Armenians preserved their identity and were the dominant element of the army in the difficult situations of the Empire. The policies of Hellenization and assimilation did not yield any results and fueled the divide between Greeks and Armenians. Despite all these evils, Armenians were present everywhere in society. The Emperors of the period when the state recovered were either of Armenian or partly Armenian origin.