Tolga Karaçelik sinemasında sürrealist ögelerin kullanımı
The use of surrealist elements in Tolga Karaçeli̇k's cinema
- Tez No: 978682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
Özet
Sinema içinde resim, heykel, müzik, tiyatro, edebiyat gibi diğer sanat dallarını barındırabilen son derece kapsayıcı bir sanat dalıdır. Bu özelliği sayesinde diğer sanat dallarında ortaya çıkan birçok sanat akımını kolaylıkla benimsemiştir. Bu sanat akımlarından biri olan sürrealizm, edebiyat ve resimden sonra sinemada da uygulanarak filmin içsel yolculuğuna eşlik etmektedir. Bilinçaltı süreçleriyle ilgilenen sürrealizm, psikanaliz kuramdan etkilenerek gelişmiştir. Sürrealist sinema, düşler ve imgeler ile bilinçaltı süreçlerini yansıtmak isteyen yönetmenlerin sinema yapma biçimidir. Dünya sinemasında birçok örneği olduğu gibi Türk sinemasında da örnekleri olan bir sanat akımıdır. Bu çalışmanın amacı, sürrealizm akımının anlamını, nasıl kullanıldığını incelemek ve sürrealist ögelerin hikâyeye kazandırdığı anlamları tartışarak film çözümlemeleri için bir örnek oluşturmaktır. Alanda sınırlı bir şekilde incelenen konulardan biri olan sürrealizm ve sinema ilişkiselliğine dair yapılacak bu çalışmanın alana katkı koyması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın kuramsal çerçevesi sürrealist sinema anlayışı üzerine temellendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise Türk sinemasının çağdaş yönetmenlerinden Tolga Karaçelik'e ait Gişe Memuru (2010), Sarmaşık (2015) ve Kelebekler (2018) filmleri oluşturmaktadır. Söz konusu yapımlar, sürrealist estetik ve anlatı unsurlarının Türk sineması bağlamında nasıl biçimlendiğini incelemek amacıyla seçilmiştir. Nitel araştırma yönteminin tercih edildiği bu araştırmada ele alınan filmlerdeki sürrealist ögelerin varlığı ve yokluğu araştırılarak, hikâyeye nasıl bir anlam kazandırdığına, filmlerdeki kullanılış amaçlarına dair betimsel bir analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema is a highly inclusive art form, capable of incorporating other art forms such as painting, sculpture, music, theater, and literature. This characteristic allows it to readily embrace many artistic movements emerging in other art forms. Surrealism, one of these art movements, has been applied to cinema after literature and painting, accompanying the film's inner journey. Surrealism, concerned with subconscious processes, developed under the influence of psychoanalytic theory. Surrealist cinema is a filmmaking style of directors who seek to reflect subconscious processes through dreams and images. It is an art movement with many examples in Turkish cinema, as well as in world cinema. The purpose of this study is to examine the meaning of surrealism, its application, and to provide an example for film analysis by discussing the meanings surrealist elements bring to the story. This study, which explores the relationship between surrealism and cinema, a subject rarely explored in the field, aims to contribute to the field. The theoretical framework of this study is based on the understanding of surrealist cinema. The research sample consists of the films Tolga Karaçelik, one of the most prominent contemporary Turkish directors, Tolga Karaçelik's films: Gişe Memuru (2010), Sarmaşık (2015), and Kelebekler (2018). These films were selected to examine how surrealist aesthetics and narrative elements have shaped Turkish cinema. This research, employing a qualitative research method, will investigate the presence and absence of surrealist elements in the films under consideration, conducting a descriptive analysis of how they contribute to the narrative and the purposes for which they are used.