Chlorella vulgaris kullanımıyla heksavalent kromun biyoremediasyonu
Bioremediation of Hexavalent Chromium Using Chlorella Vulgaris
  1. Tez No: 978684
  2. Yazar: HALİME BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Biology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel atıkların varlığında fotoheterotrofik olarak yetiştirilen Chlorella vulgaris'in atıksularda yüksek miktarda bulunan Krom (Cr)'un biyogiderimindeki biyosorpsiyon aktivitesi incelenmektedir. İlk olarak, mikroalg gelişiminin optimizasyonu fotoheterotrofik (BG-11 ortamı ve 0,5 g/L havuç posası şekeri) ve fotoototrofik (BG-11 ortamı) koşullar altında incelenmiştir. C. vulgaris biyokütlesine Cr(VI)'nın biyosorpsiyonu için çeşitli önemli parametreler, örneğin farklı Cr(VI) başlangıç konsantrasyonları (5-100 mg/L), biyosorbent konsantrasyonu (1-3 g/L), temas süresi (0-480 dk) ve pH (2-10) değerleri optimize edilmiştir. Havuç posası içeren fotoheterotrofik koşullarda mikroalglerin en yüksek kuru ağırlığı 0,81 g/L olmuştur. Fotoheterotrofik olarak yetiştirilen mikroalg biyokütlesi kullanılarak, en iyi Cr(VI) biyogiderimi, 3 g/L biyosorbent konsantrasyonunda ve 5.5-20.71 mg/L başlangıç Cr (VI) konsantrasyonlarında kullanılarak pH 2 değerinde %100 olarak elde edilmiştir. Bulgular, C. vulgaris'in ağır metal biyoremediasyonu ve atık yönetimi için etkili bir biyosorbent olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis shows the biosorption activity of Chlorella vulgaris, photoheterotrophically cultivated in the presence of an ago-industrial waste, in the biological removal of Chromium (Cr) found in high amounts in wastewater. Firstly, the microalgal growth optimization was examined under photoheterotrophic (BG-11 medium and 0.5 g/L sugar of carrot pomace) and photoautotrophic (BG-11 medium) conditions. Several significant parameters for biosorption of Cr (VI) onto dry C. vulgaris biomass, such as different concentrations of Cr (VI) (from 5 to 100 mg/L), biosorbent (from 1 to 3 g/L), contact time (0-480 min), and pH (2-10) were optimized. The highest dry weight of microalgae was 0.81 g/L with photoheterotrophic conditions containing carrot pomace. Using dry microalgal biomass photoheterotrophically cultivated, the best Cr (VI) bioremoval was obtained as 100% at pH 2 using 3 g/L biosorbent, and 5.5-20.71 mg/L initial Cr (VI) concentrations. The findings suggest that C. vulgaris is an effective biosorbent for heavy metal bioremediation and waste management.