Psikolojik danışmanların mesleki doyumlarının etkili psikolojik danışman nitelikleri ve öz şefkat düzeyleri açısından incelenmesi
Investigation of job satisfaction of counselors in terms of effective counselor characteristics, and self-compassion
- Tez No: 978737
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, psikolojik danışmanların mesleki doyumlarının; sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesleki kıdem, çalışılan kurum türü, süpervizyon alma durumu, grupla psikolojik danışma alma durumu), etkili psikolojik danışman nitelikleri (entelektüel yeterlilik, enerji, esneklik, destekleyicilik, iyi niyet, öz farkındalık) ve öz-şefkat düzeyleri tarafından yordanması incelenmiştir. Araştırmaya farklı kurum ve illerde görev yapan 251 psikolojik danışman (184 Kadın, 67 Erkek) katılmıştır. Araştırma verileri; Mesleki Doyum Ölçeği, Etkili Psikolojik Danışman Nitelikleri Değerlendirme Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde üç aşamalı hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, etkili psikolojik danışman niteliklerinden iyi niyet ve öz farkındalık değişkenlerinin mesleki doyumu anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Sosyodemografik değişkenler psikolojik danışmanların mesleki doyumunu yordamamaktadır. Elde edilen sonuçlar, mesleki doyumun artırılmasında danışmanların mesleki becerilerinin geliştirilmesinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the extent to which counselors' job satisfaction is predicted by sociodemographic variables (age, gender, marital status, educational status, professional seniority, type of institution, receiving supervision, and group counseling participation), effective counselor characteristics (intellectual competence, energy, flexibility, supportiveness, goodwill, self-awareness), and self-compassion. The sample consisted of 251 counselors (184 Women, 67 Men) working in various institutions and provinces. Data were collected using the Job Satisfaction Scale, Effective Counselor Characteristics Assessment Scale, Self-Compassion Scale, and a Demographic Information Form. A three-step hierarchical regression analysis was conducted. Findings showed that goodwill and self-awareness, which are effective counselor qualities, significantly and positively predicted job satisfaction. Sociodemographic variables did not predict job satisfaction of psychological counselors.. The results highlight the importance of enhancing counselors' professional competencies to improve job satisfaction.