A new approach to employee resistance in contemporary work environments: The role of perceived power sources, leader trustworthiness, and psychological reactance
Günümüz iş ortamlarında çalışan direncine yeni bir yaklaşım: Algılanan güç kaynakları, lider güvenilirliği ve psikolojik tepkiselliğin rolü
- Tez No: 978736
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÜNLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, çalışanların yönetsel güç kaynaklarına ilişkin algılarının direnç davranışlarını nasıl etkilediğini incelemiş ve özellikle lider güvenilirliğinin aracılık rolüne ve psikolojik tepkiselliğin düzenleyici etkisine odaklanmıştır. İki aşamalı bir araştırma tasarımı uygulanmıştır. İlk aşamada, çalışan direnci ölçeği Türkçe bağlamında uyarlanmış ve geçerliliği test edilmiştir. İkinci aşama ise, 345 beyaz yakalı çalışanla gerçekleştirilen ana çalışmayı kapsamaktadır. Sonuçlar, zorlayıcı gücün işlevsiz direnci anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini, ödüllendirme gücünün ise yapıcı direnç ile pozitif ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Meşru güç, uzmanlık gücü ve karizmatik güç ise her iki direnç türü üzerinde anlamlı bir etki sergilememiştir. Ayrıca, zorlayıcı gücün algılanan güvenilirlik üzerinde üç boyutta da anlamlı negatif bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Uzmanlık gücü güvenilirliği olumlu yönde etkilerken, karizmatik güç yalnızca iyi niyet ve dürüstlük boyutlarını etkilemiştir. Bununla birlikte, güvenilirliğin aracılık etkisine dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Ancak, psikolojik tepkiselliğin belirli boyutlarının güç kaynakları ile işlevsiz direnç arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgular, çağdaş örgütsel ortamlarda çalışanların gündelik direnç biçimlerine nasıl ve neden başvurduklarına dair yeni içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigated how employees' perceptions of managerial power sources influence their resistance behaviors, with a particular attention to the mediating role of leader trustworthiness and the moderating impact of psychological reactance. A two-phase research design was implemented. In the first phase, employee resistance scale was adapted and validated for the Turkish context. The second phase comprised the main study, conducted with 345 white-collar employees. Results indicated that coercive power had a significant and positive effect on dysfunctional resistance, whereas reward power was positively associated with constructive resistance. Legitimate power, expert power, and referent power did not exhibit significant effects on either form of resistance. Additionally, coercive power had a significant and negative effect on perceived trustworthiness across all three dimensions. Expert power positively influenced trustworthiness, while referent power affected only benevolence and integrity. Furthermore, no mediating effect of trustworthiness was observed. However, certain dimensions of psychological reactance moderated the relationship between power sources and dysfunctional resistance. These findings provide new insights into how and why employees engage in everyday forms of resistance within contemporary organizational settings.