Van ilindeki orta öğretim öğrencilerinin açık liseye geçiş nedenleri
The reasons for secondary education students in Van province for transition to open high school
- Tez No: 671212
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Açık liseler örgün öğretim kurumlarına devam etme konusunda sınırlılıklarla karşılaşan öğrenciler için hizmet veren kurumlarıdır. Tasdikname veya başka nedenlere bağlı olarak örgün eğitim kurumlarından ayrılan öğrencilerin açık liseye geçiş yapmaları yasal bir gerekliliktir. Ortaöğretim sisteminde yapılan değişiklikler, okul terkini mümkün kılmamakta bunun yerine öğrenimin açık lisede devam edebileceği imkânlar oluşturmaktadır. Türkiye'de açık liselere geçiş yapan öğrenci oranlarında yıllar içinde ciddi bir artış gözlenmektedir. Bu artışın nedenleriyle ilgili araştırmalar mevcut değildir ya da çok sınırlıdır. Açık liseye geçişin nedenleri arasında akademik, sosyal, mesleki veya demografik bazı değişkenlerin etkisi olabilir. Bu çalışma Trabzon Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından #20TEZ00108 nolu proje kapsamında desteklenmiştir. Çalışmanın temel amacı Van İlindeki örgün eğitim kurumlarında öğrenim görmekteyken açık liseye geçiş yapan öğrencilerin bu eylemlerinin nedenlerini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı içerisinde bulunan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubunu; 30 Açık Lise, 30 Mesleki Açık Lise, 30 İmam Hatip Açık Lise öğrencisi ile bu öğrencilerin örgün eğitim aldıkları lise türlerinde görev yapan 10 idareci, 10 öğretmen ve 10 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan bilgi toplama formu ile bu öğrencilerin sosyo-ekonomik statülerine ilişkin bilgiler toplanmıştır. Ayrıca okul müdürleri, öğretmenler, okul psikolojik danışmanları ve öğrencilerden oluşan gruplarla okul terkine ilişkin yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi sonucu elde edilen bulgular öğrencilerin açık liseye geçişlerinin çeşitli nedenlerden kaynaklandığını göstermiştir. Akademik başarısızlık, disiplin suçları, okul ortamı, okul değişikliği, devamsızlık, bir işte çalışıp çalışmama durumlarının gibi eğitsel ve okulla ilgili nedenlerin yanında ailevi, toplumsal, psikolojik-fizyolojik rahatsızlık ve dini nedenlerin de açık liseye geçişte etkili olduğu görülmüştür. Söz konusu bulgular alan yazın bağlamında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Open high schools are institutions that provide services for students who encounter limitations in attending formal education institutions. It is a legal requirement for students who leave formal education institutions due to a certificate or other reasons to transfer to open high school. Changes made in the secondary education system do not make dropout possible, instead creating opportunities for continuing education in open high school. A significant increase over the years in the percentage of students who transfer open high schools in Turkey is observed. Research on the reasons for this increase is not available or very limited. Some of the reasons for transition to open high school may be due to some academic, social, occupational or demographic variables. This work has been supported by Trabzon University Scientific Research Projects Coordination Unit under grant number #20TEZ00108. The main purpose of this study is to examine the reasons for these actions of students who transferred to open high school while studying in formal education institutions in Van Province. The case study method, which is a qualitative research approach, was used in the study. Research group; It consists of 30 Open High Schools, 30 Open Vocational High Schools, 30 Imam Hatip Open High School students, 10 administrators, 10 teachers and 10 psychological counselors working in the types of high schools where these students receive formal education. In order to collect research data, information about the socio-economic status of these students was collected with the information collection form created by the researcher. In addition, semi-structured interviews were conducted with groups of school principals, teachers, school counselors and students regarding school dropout. The findings obtained as a result of the analysis of the research data showed that students' transition to open high school was due to various reasons. In addition to educational and school-related reasons such as academic failure, disciplinary crimes, school environment, school change, absenteeism, employment status, family, social, psychological-physiological discomfort and religious reasons were also found to be effective in transition to open high school. These findings were discussed in the context of the literature and suggestions were made.