Basınçlı termal şok altındaki basınç kabının deterministik ve probabilistik analizi
Deterministic and probabilistic analysis of pressure vessel under PTS
- Tez No: 97874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNER ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV Özet Bu çalışmada, tipik bir dört döngülü, basınçlı su reaktörü için basınç kabı hasar analizi yapıldı. Basic kaplarının basınçlı termal şoka sebebiyet verebilecek kaza durumlarında deterministik ve olasılıklı analizleri yapıldı. Deterministik analizde reaktörün içindeki değişen soğutucu basıncı ve sıcaklıklarında basınç kabının değişen malzeme özellikleri ve mekanik durumu incelendi. Olasılıklı analizde ise olası bir kaza durumunda basınç kabının en kritik bölgesi olan orta bölge kaynak dikişlerinin yırtılma olasılığı hesaplandı. Olasılıklı analiz ve deterministik analiz sonuçlan kullanılarak kaza durumunda basınç kabının hasar görme olasılığı hesaplandı. Hesaplamalarda VISA II kodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill Abstract In this study, pressure vessel failure analysis is performed for a classical four loop PWR. Pressure vessel behavior is analyzed by deterministic and probabilistic methods under transient conditions which may cause pressurized thermal shock. In deterministic analysis, the change of material properties and the mechanical state of vessel are analyzed against changes in coolant pressure and temperature. Probabilistic analysis is performed for pressure vessel beltline region weld failure probabilities in transient conditions. Overall vessel failure probabilities are obtained based on the results of deterministic analyses. VISA II code is employed during the course of this study.