Kimya eğitiminde molekül modeli kullanımı
Usage of molecues model in chemistry education
- Tez No: 97875
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Kimya bilimi sürekli olarak gelişmektedir. Kimya bilimi ülkelerin ilerlemesinde büyük önem taşımaktadır. Kimya biliminin bu kadar önemli olduğu günümüzde artık kimya eğitiminde geleneksel öğretim yöntemleri kullanılamaz. Kimya dersinin öğrenciler açısından sıkıcı ve anlaşılmaz olmaktan çıkarılması gerekir. Kimya dersinde kullanılan özel öğretim yöntemleri ve eğitim araçları araştırılmıştır. Kullanılan yöntemlerin ve araçların avantajları ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Kullanılan yöntemlerin kimya dersindeki bazı kavramların açıklanmasında ve anlaşılmasında yetersiz kaldığı görülmüştür. Kimya eğitiminde model kullanımı ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Literatürlerde kimya eğitiminde molekül modelleri kullanımının önemi vurgulanmaktadır. Yapılan çalışmalarda öğrencilerin molekül modelleri yardımıyla kimya dersinde çok daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Molekül modelleri bilgisayarda kimya programları yardımıyla oluşturulabilir. Ayrıca değişik materyallerden üretilen molekül modelleri de mevcuttur. Bununla ilgili uygulamalar çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Science of Chemistry has been developing continuously. Chemistry Science has an important role to improve countries. As Chemistry Science has been very important recently, in Chemistry Education traditional methods cannot be used. The course of Chemistry should be released from its tedious content for students. Education methods and tools used in Chemistry course were searched. The advantages and disadvantages of these methods were compared. Then it was understood that these methods are not enough to clarrf y some Chemical concepts. In Chemistry Education, literature researches releated with using models were done.In literature necessity of molecule models in Chemistry Education has been emphasized. In studies which were done, it was observed that students were much more successful of Chemistry course by using molecule models. Molecule models can be formed by means of computer programmes. Also there are other molecules models which are made from different materials. Applications related with this were presented at the end of this report.