Özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlikleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between differentiated instruction self-efficacy and creativity levels of teachers working with gifted and non-gifted students
- Tez No: 978748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlikleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya özel yetenekli öğrencilerle çalışan 147, özel yetenekli öğrencilerle çalışmayan 167 olmak üzere toplam 314 öğretmen katılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik düzeylerini ölçmek için Mutlu, Öztürk ve Aktekin (2019) tarafından geliştirilen ''Farklılaştırılmış Öğretim Öz-Yeterlik'' ölçeği, yaratıcılık düzeylerini ölçmek için Aksoy (2004) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan ''Ne Kadar Yaratıcısınız?'' ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS v31.0 programıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde; normallik testi (Shapiro Wilk), tanımlayıcı istatistikler (frekans analizi, betimsel istatistikler), bağımsız grup karşılaştırması (Bağımsız örneklem t-testi, Kruskal-Wallis H testi), Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve güvenirlik analizi (Cronbach's alpha) testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre özel yetenekli öğrencilerle çalışan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik ve yaratıcılık düzeyleri, özel yetenekli öğrencilerle çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik ve yaratıcılık düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik ve yaratıcılık düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Aynı zamanda özel yetenekli öğrencilerle çalışan ve çalışmayan öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz-yeterlik düzeylerinin, yaratıcılık düzeylerini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between differentiated instruction self-efficacy and creativity levels of teachers who work with non-gifted students was examined. A total of 314 teachers participated in the research, including 147 teachers working with gifted students and 167 teachers not working with gifted students. To measure teachers' self-efficacy in differentiated instruction, the“Differentiated Instruction Self-Efficacy”scale developed by Mutlu, Öztürk, and Aktekin (2019) was used. To assess their creativity levels, the“How Creative Are You?”scale, adapted into Turkish by Aksoy (2004), was utilized. The data were analyzed using SPSS v31.0 software. Statistical analyses included the normality test (Shapiro-Wilk), descriptive statistics (frequency analysis, descriptive statistics), independent group comparisons (Independent Samples t-test, Kruskal-Wallis H test), Pearson correlation analysis, regression analysis, and reliability analysis (Cronbach's alpha). According to the results of the study, teachers working with gifted students had higher levels of differentiated instruction self-efficacy and creativity compared to those who work with non-gifted students. Furthermore, a positive and significant relationship was found between differentiated instruction self-efficacy and creativity levels for both groups. In addition, the differentiated instruction self-efficacy levels of both groups were found to significantly predict their creativity levels.