Geleneksel ve taban izolatörlü betonarme yapıların yapısal performans ve malzeme kullanımı üzerindeki etkileri
The effects of traditional and base insulated reinforced concrete structures on structural performance and material use
- Tez No: 978769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD RESHAD NOORI, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Deprem etkisi altındaki yapıların güvenliğini artırmak amacıyla geliştirilen sismik izolasyon sistemleri, özellikle yüksek sismik risk taşıyan bölgelerde önemli bir tasarım seçeneği haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, kurum onayından geçmiş ve imalatı gerçekleştirilmiş bir betonarme yapının sismik izolatörlü ve izolatörsüz iki farklı tasarımı analiz edilerek karşılaştırmalı bir değerlendirme sunulmuştur. Aynı geometriye sahip yapı modelleri için modal analiz, deprem etkisi altındaki deplasman, kat öteleme oranları ve taban kesme kuvvetleri gibi performans parametreleri incelenmiş; ayrıca beton ve donatı miktarı gibi yapısal malzeme ihtiyaçları analiz edilmiştir. Yapısal analiz ve modelleme işlemleri, lisanslı olarak temin edilen ideCAD Statik v11 ve ETABS 20 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda hem izolatörlü hem de geleneksel tasarımlar aynı analiz parametreleri altında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sismik izolatör kullanımının yapının deprem performansını anlamlı ölçüde artırdığını ve üst yapıdaki talepleri azalttığını ortaya koymuştur. Başlangıç maliyetlerinin izolatörlü sistemde daha yüksek olmasına rağmen, donatı ve beton miktarındaki azalmalar ile birlikte değerlendirildiğinde, uzun vadede ekonomik avantaj sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Gerçek bir yapı üzerinden yürütülen bu uygulama, benzer mühendislik projeleri ve yatırım kararları için önemli teknik ve ekonomik göstergeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation systems, developed to enhance the safety of structures under earthquake effects, have become a crucial design option, particularly in regions with high seismic risk. In this study, a comparative evaluation is presented by analyzing two design alternatives—one with seismic isolators and one without—of a reinforced concrete building that has been officially approved and constructed. For structures with identical geometry, performance parameters such as modal analysis, displacements under seismic loads, interstory drift ratios, and base shear forces were assessed. Additionally, the required quantities of structural materials such as concrete and reinforcement were calculated, and the impact of isolator usage on the overall structural cost was examined. Structural modeling and analyses were conducted using licensed versions of ideCAD Statik v11 and ETABS 20 software. The results demonstrate that the inclusion of seismic isolators significantly improves the earthquake performance of the structure and reduces seismic demand on the superstructure. Although the initial cost of the isolated system is higher, the reduction in material requirements leads to potential long-term economic advantages. As one of the first case studies conducted on a real building, this research provides valuable technical and financial indicators for both engineering applications and investment decisions.