China-Russia military relations (2001-2024): Analyzing strategic, operational, and tactical Levels
Çin-Rusya askeri ilişkileri (2001-2024): Stratejik, operasyonel ve taktik düzeylerin analizi
  1. Tez No: 978768
  2. Yazar: PESARLAY HAKIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Rusya ve Çin arasındaki askeri ilişkiler, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana istikrarlı bir şekilde gelişti. Bu iyileşme, her iki ülkenin de yakın çevresinde bölgesel istikrarın sağlanması açısından hayati önem taşıyan Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı müttefiklerine karşı koyma konusundaki ortak çıkarlarına dayanmaktadır. İki ülke arasındaki askeri ilişkiler, özellikle ortak askeri tatbikatlar ve askeri teknolojik iş birliği (MTC) alanlarda iyileşme göstermiştir. Ortak askeri tatbikatlar, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin düzenli bir parçası haline gelmiştir. Bu tatbikatlar kapsam, coğrafi etki alanı ve içerik olarak giderek genişlemiştir. Askeri ilişkilerinin diğer önemli boyutu olan MTC de benzer bir eğilime tanık olmuş ve askeri istişare mekanizmaları, askeri personel eğitimi, silah transferleri ve ortak girişimler gibi farklı alanlarda ilerleme kaydetmiştir. Derinleşen bu askeri ilişkiler, olası tehditlerin üstesinden gelme konusundaki askeri kabiliyetlerini artırırken, aynı zamanda çok kutuplu bir dünya düzenini savunma hedeflerine de hizmet etmektedir. Bu tez, neoklasik realist teorik çerçeve üzerinden, öncelikli olarak ortak askeri tatbikatlar ve MTC'ye odaklanan Çin-Rusya askeri ilişkilerinin kapsamını incelemektedir. Analiz, askeri iş birliklerinin stratejik, operasyonel veya taktik düzeyde işleyip işlemediğini değerlendirmekte ve ABD'nin tehdit algısının yanı sıra Çin ve Rusya'nın iç dinamiklerinin bu askeri iş birliğini nasıl etkilediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Following the Cold War, China-Russia military relations have continued to improve steadily. This improvement is based on their shared interest in countering the United States (U.S.) and its Western allies, which is crucial for ensuring regional stability in the vicinity of both countries. The military relations between the two countries have improved, particularly in two areas: joint military exercises and military technological cooperation (MTC). Joint military exercises have become a regular feature of the military relations between the two countries. These exercises have expanded steadily in scope, geographical domain, and content. The other important dimension of their military relations, MTC, has witnessed a similar trend, thus improving in different areas, including inter-military consultation mechanisms, military personnel training, arms transfers, and joint ventures. These deepening military relations, while enhancing their military capabilities in overcoming potential threats, also serve their objective of advocating for a multipolar world order. This dissertation examines the scope of China-Russia military relations, primarily focused on joint military exercises and MTC, through the neoclassical realist theoretical framework. The analysis assesses whether their military relations operate at a strategic, operational, or tactical level and explores how the U.S. threat perception, as well as the internal dynamics of China and Russia, have influenced this cooperation in the military sphere.