İstihdamda kadın-erkek eşitliği ve kadına yönelik ayrımcılık yasağı
Gender equality in employment and the prohibition of discrimination against women
- Tez No: 978770
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Kadının yaratılış öyküsünden türeyen çoğu rivayete, Antik Yunan'ın eşitsizlikçi toplum düşüncesinden Orta Çağ'ın kadını kötülük ve şeytanilik ile özdeşleştiren düşünce biçimine kadar kadının ikincil konumda ve aşağı görülmesine neden olan tüm sebeplerin etkisiyle kadına ne aile içerisinde ne de toplumsal hayatta erkeklerle eşit haklar verilmiş, babasının ya da eşinin tahakkümü ve denetimi altında yaşayan kadın eve mahkûm edilerek temel görevinin eş olmak ve annelik kabulüyle yaşayabilmiştir. İlkel devirlerde erkeklere ailenin geçimini sağlamak üzere avcılık görevi düşerken kadın çocuk bakımı ve çocuğun yetiştirilmesi, yemek ve temizlik yapmanın yanı sıra tarımsal faaliyetlerde bulunma görevlerini yerine getirmiştir. İlerleyen dönemlerde sanayileşmenin getirisiyle insan gücüne duyulan ihtiyaç neticesinde kadın da üretim faaliyetlerine katkıda bulunmuş, yaşanan savaşlarda hem erkeklerin eksik kalan rollerini yerine getirmiş hem de savaşta askerlere yardım etmiştir. Toplumsal hayatın yanı sıra çalışma yaşamında da uğradıkları eşitsiz ve ayrımcı tutumlar/muameleler nedeniyle dezavantajlı durumda olan kadınlar hak ettikleri konumlara gelememiş, çalışma yaşamında var olabilmek için büyük fedakârlıklar yapmak durumunda kalmışlardır. Dolayısıyla bu eşitsizlikçi ve ayrımcı muamelelerin önlenmesi, fiili eşitliğin sağlanabilmesi amacıyla kadınların değer ve öneminin farkındalığını artıran, kadın-erkek eşitliğini sağlayan çok daha kapsamlı düzenlemelere, uygulamalara ve politikalara ihtiyaç duyulmuştur. Bu uğraş, istihdamda ve tüm çalışma sürecinde kadın-erkek eşitliğinin ve kadına yönelik ayrımcılığın eşitlik teorileri ve ayrımcılık kavramı üzerinden değerlendirilmesi çalışmasıdır. Çalışmada amaçlanan, bazı ulusal ve uluslararası belgelerin oluşumuna esas teşkil eden eşitlik ve ayrımcılık yasağı normlarının çalışma yaşamındaki görünümünün“kadın”bakımından incelenmesi ve bu normların yasal düzenlemelerin yanı sıra Ülkemiz politika belgelerine nasıl yansıtıldığının tespit edilmesidir. Çalışmada ayrıca Ülkemiz yargı mekanizmasının ve insan hakları kurumlarının“eşitlik”ve“ayrımcılık yasağı”kavramlarını kadın istihdamı açısından nasıl değerlendirdiklerinin tahlili yapılarak çalışma yaşamında kadınların karşılaştıkları zorluklara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the influence of all the reasons that led to women being viewed as inferior and subordinate, from the many legends derived from the story of the creation of woman to the unequal social thinking of Ancient Greece and the medieval mindset that equated women with evil and devilry, women were not granted equal rights with men either within the family or in social life. Women, living under the control and supervision of their fathers or husbands, were confined to the home and could only exist by accepting their primary roles as wives and mothers. In primitive times, men were responsible for hunting to provide for the family, while women took care of the children and their upbringing, cooked, cleaned, and engaged in agricultural activities. In later periods, with the advent of industrialization and the resulting need for human labor, women also contributed to production activities, filling in for men in their absence during wars and assisting soldiers on the battlefield. Women who are disadvantaged due to the unequal and discriminatory attitudes/treatment they encounter in both social life and working life have been unable to attain the positions they deserve and have had to make great sacrifices in order to exist in working life. Therefore, in order to prevent these unequal and discriminatory treatments and to achieve actual equality, there is a need for much more comprehensive regulations, practices, and policies that raise awareness of the value and importance of women and ensure gender equality. This study evaluates gender equality and discrimination against women in employment and throughout the entire work process based on equality theories and the concept of discrimination. The aim of the study is to examine the manifestation of equality and non-discrimination norms, which form the basis of certain national and international documents, in the workplace from the perspective of“women,”and to determine how these norms are reflected in our country's policy documents as well as legal regulations. The study will also analyze how our country's judicial mechanisms and human rights institutions evaluate the concepts of“equality”and“prohibition of discrimination”in terms of women's employment and will address the difficulties women face in the workplace.