Ankara atıksu şebeke ve arıtma tasarımı
Ankara wastewater network and treatment design
  1. Tez No: 136282
  2. Yazar: MUSTAFA HİLMİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET ANKARA ATIKSU ŞEBEKE VE ARITMA TASARIMI ÇELİK, Mustafa Hilmi Kırıkkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman : Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kıhnç Haziran 2003 Bu tez çalışmasında, Atıksu Şebeke ve Arıtma Tasarımı ile ilgili genel bilgiler, atıksu sistemleri ve hidrolik prensipler hakkında kaynak taraması yapıldıktan sonra örnek bir çalışmayla hidrolik hesaplamalar yapılmıştır. Bunun için Ankara İl 'i ve Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi örnek çalışma alanı olarak seçilmiş ve bilgisayar programı ile hidrolik hesaplar uygulanmıştır. Genel olarak hidroliğin kabul ettiği metodlar ve formüller kullanılmıştır. Tesisin Ön Arıtma Ünitesi iki farklı akım değerine göre incelenmiştir. Birinci durum olan 22,500 İt/sn. akım değerine göre ; hızların yeterince yüksek olduğu ve atıksu miktarının belirlenen tarihteki nüfus değerlerine göre taşınabileceği görülmüştür. İkinci durum olan 11,200 İt/sn. akım değeri için ise ; hızların kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğu ancak, taşınan kumların çökelme riski taşıdığı sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Atıksu, Atıksu Arıtma Tesisi, Şebeke, Tasarım, Kanal.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANKARA WASTEWATER NETWORK AND TREATMENT DESIGN ÇELİK, Mustafa Hilmi Kırıkkale University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering, M. Sc. Thesis Supervisor : Prof. Dr. Mustafa Yılmaz Kılınç June 2003 In this M. Sc. thesis, after a literature survey, the hydraulic principles about Wastewater Network and Treatment Plant are obtained and calculations are made with a case study. Thus, the city of Ankara and Central Wastewater Treatment Plant are chosen as case location area and by a computer program hydraulic calculations are applied. The methods and formulas which are accepted by technical hydraulics are used in general. The Preliminary Treatment Part of the plant is studied according to two different flow rates. In first condition, due to the flow rate of 22,500 l/s, it is witnessed that velocities are sufficiently enough and the plant is capable of carrying this amount of wastewater according to population value at determined year. In second condition, with the the flow rate of 1 1,200 l/s. it is IIIconcluded that velocities are in admissible limits,but there is a risk of transported sand may be settled. Key Words : Wastewater, Wastewater Treatment Plant, Network, Design, Canal. IV