The role of e-commerce in expanding international business: The case of Istanbul
KOBİ'lerin uluslararası ticaretini geliştirmede e-ticaretin rolü: İstanbul örneği
- Tez No: 978813
- Danışmanlar: DR. LECTURER SERVER SEVİL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul merkezli küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) e-ticaret platformları aracılığıyla uluslararasılaşma süreçlerini nasıl gerçekleştirdiğini incelemektedir. Dijitalleşmenin KOBİ'lerin küresel pazarlara erişimindeki rolünü anlamak amacıyla nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. On firma ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve ilgili belgelerin analizi yoluyla elde edilen veriler, tematik analizle değerlendirilmiştir. Bulgular; dijital platform seçimi, lojistik koordinasyonu, dijital pazarlama stratejileri, kültürel uyum ve yasal düzenlemelere entegrasyon olmak üzere beş ana tema etrafında toplanmıştır. Analiz süreci, Uluslararasılaşma Teorisi, Kaynak Tabanlı Görüş, İşlem Maliyeti Ekonomisi, Yeniliklerin Yayılımı Modeli ve E-Ticaret Benimseme Modelleri çerçevesinde yürütülmüştür. Bu teorik yapı, KOBİ'lerin dijital stratejilerini şekillendirme biçimlerini açıklamada bütüncül bir perspektif sunmaktadır. Çalışma, gelişmekte olan pazarlarda dijital dönüşümün işletme stratejilerine etkisini ortaya koymakta ve KOBİ'lerin uluslararası rekabet gücünü artırma yönündeki stratejik yaklaşımlarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how small and medium-sized enterprises (SMEs) based in Istanbul implement their internationalization processes through e-commerce platforms. A qualitative research method was chosen to understand the role of digitalization in SMEs' access to global markets. Data obtained through semi-structured interviews with ten companies and analysis of relevant documents were analyzed through thematic analysis. The findings were grouped around five main themes: digital platform selection, logistics coordination, digital marketing strategies, cultural adaptation, and regulatory integration. The analysis was conducted within the framework of Internationalization Theory, the Resource-Based View, Transaction Cost Economics, the Diffusion of Innovation Model, and E-Commerce Adoption Models. This theoretical framework offers a holistic perspective in explaining how SMEs shape their digital strategies. The study reveals the impact of digital transformation on business strategies in emerging markets and sheds light on the strategic approaches of SMEs to enhance their international competitiveness.