Turizm sektöründe değişen trendler bağlamında muhafazakâr oteller: Gastronomi ve rekreasyon konseptlerinin etkisi
Conservative hotels in the context of changing trends in tourism sector: The impact of gastronomy and recreation concepts
- Tez No: 978817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde turizm sektöründeki değişen tüketici eğilimleri ve artan rekabet koşulları, işletmeleri geleneksel yaklaşımların ötesine geçerek yenilikçi stratejiler geliştirmeye yönlendirmektedir. Bu doktora tezi, muhafazakâr otelcilik konseptini gastronomi ve rekreasyon hizmetlerinde müşteri tercihleri, memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkileri üzerinden ele almaktadır. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma bir tasarımla yürütülmüştür. Nicel bölümde, Antalya'nın Alanya ilçesindeki muhafazakâr konseptli otellerde konaklayan 436 yerli turiste anket uygulanarak veri toplanmıştır. Elde edilen verilerle yapılan analizler, gastronomi deneyiminin müşteri memnuniyetini pozitif yönde etkilediğini (β = 0.310, p < 0.001) ve rekreasyon deneyiminin de müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkilediğini (β = 0.517, p < 0.001) ortaya koymuştur. Nitel bölümde ise, otel yöneticileri, mutfak şefleri ve rekreasyon müdürleri ile yapılan mülakatlarla konseptin uygulanabilirliği ve müşteri deneyimlerine yönelik detaylı bulgular elde edilmiştir. Analizler sonucunda, müşteri memnuniyetinin de müşteri sadakatini (β = 0.823, p < 0.001) pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Nitel bulgular, muhafazakâr sertifikalı ürünler ve mahremiyet odaklı rekreasyon alanları gibi hizmetlerin, müşteri memnuniyeti için kilit öneme sahip olduğunu belirtmektedir. Bu unsurların, otellerin pazarda farklılaşmasını ve müşteri sadakati sağlamasını desteklediği görülmüştür. Çalışma sonunda müşterilerin genel olarak gastronomi ve rekreasyon hizmetlerinde yaşadıkları deneyimlerden memnun kaldıkları görülmüştür. Çalışma, muhafazakâr otel işletmelerine, müşteri odaklı hizmetlerin ve yenilikçi konseptlerin pazardaki konumlarını güçlendirme potansiyeli hakkında önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bu bağlamda, tezin hem akademik alana hem de turizm sektörüne önemli faydalar sağlaması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, changing consumer trends and increasing competition conditions in the tourism sector are pushing businesses to develop innovative strategies by going beyond traditional approaches. This doctoral thesis examines the concept of conservative hotel management through its effects on customer preferences, satisfaction and loyalty in gastronomy and recreation services. The research was conducted with a mixed design using quantitative and qualitative methods together. In the quantitative section, data were collected by applying a survey to 436 local tourists staying at halal concept hotels in the Alanya district of Antalya. Analyses made with the obtained data revealed that gastronomy experience positively affects customer satisfaction (β = 0.310, p < 0.001) while the recreational experience positively affects customer satisfaction (β = 0.517, p < 0.001). In the qualitative section, detailed findings regarding the concept's feasibility and customer experiences were obtained through interviews with hotel managers, kitchen chefs, and recreation managers. Analysis revealed that customer satisfaction positively impacts customer loyalty (β = 0.823, p < 0.001). Qualitative findings indicate that services such as halal-certified products and privacy-oriented recreational areas are key to customer satisfaction. These elements have been shown to support hotels' market differentiation and customer loyalty. The study concluded that customers were generally satisfied with their experiences in gastronomy and recreational services. The study offers important implications for conservative hotel establishments regarding the potential for customer-focused services and innovative concepts to strengthen their market position. In this context, the thesis is expected to provide significant benefits to both the academic literature and the tourism sector.