Ankara ili ve çevresindeki bal arılarının (apis mellifera L.) paraziter hastalıklar yönünden incelenmesi
The Investigation of honeybees (apis mellifera L.) for parasitic diseases in Ankara and its environment
- Tez No: 97884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET An hastalıkları, bal üretimi ve diğer an ürünlerinin arttırılması amacıyla, tüm dünyada üzerinde önemle durulan bir konudur. Bir bal ansının yaşam süreci boyunca; yavru ve ergin döneminde farklı hastalıklan görmek mümkündür. Başlıca yavru hastalıklan; Amerikan Yavru Çürüklüğü, Avrupa Yavru Çürüklüğü, Sacbrood (Tulumsu Yavru Çürüklüğü), Chalkbrood (Kireç Hastalığı), Stonebrood (Taş Hastalığı)'dır. Ergin bal ansı hastalıklan; Varroasiase, Acarapiasis, Nosemose ve Paralyses'dir. Bunlara ilave olarak ciddi bir bal ansı zararlısı olan Galleria mellonella da bulunabilmektedir. Çalışmamız boyunca Ankara İH ve çevresindeki 13 ilçe ile 52 köyden alınan 10158 ergin an örneği incelenmiştir. Bunun yamsıra yavru hastalığı şüphesi taşıyan petek örnekler üzerinde yavru hastalıklan etkenleri araştırılmıştır. Yapılan bütün araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, tüm ilçe ve köylerde Nosemose etkeni Nosema apis ve ektoparazit bir akar olan Varroa jacobsonfys rastlanmıştır. Yavru hastalıklan mcelemesinin sonucunda ise %5.7 AFB, %1.9 EFB, %13.4 EFB ve Kireç Hastalığı, % 47 Kireç Hastalığı, %2.8 EFB ve Taş Hastalığı ve %3.8 oranında Taş Hastalığı tespit edilmiştir. Sağlıklı bal ansı oram ise %25.4'tür. Sonuçta, Ankara ili ve çevresindeki an hastalıklarının genel tablosu ortaya çıkarılmıştır. Bu tablonun oluşumunda başhca üç etmen rol oynamıştır. Bunlar; iklim, hastalığı uyaran spesifik faktörler ve arıcılarımızın uygulamalandır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Honeybee diseases, in order to increase the honey production and other honeybee products, is a very important subject all over the world. It is possible to see different kinds of diseases during the life time of honeybee either larvae or adult. The most common larvae diseases are: American foulbrood, European foulbrood, Sacbrood, Chalkbrood and Stonebrood. Adult diseases are: Varroasiase, Acarapiasis, Nosemose and Paralyses. In addition, the greater wax moth,Ga//ma mellonella can be found as the most serious pest of honey bees. During the study, 10158 adult honeybee collected from 52 villages of 13 towns of Ankara have been investigated. Besides, samples of combs which carry the suspicion of being infected by larvae diseases were brought to the laboratory and investigated. According to the results obtained from these studies, JV. apis causing Nosemose and an ectoparasitic mite, Varroa jacobsoni were determined in every village and town. Besides, %5.7 AFB, %1.9 EFB, %13.4 EFB and Chalkbrood, %47 Chalkbrood, %2.8 EFB and Stonebrood and %3.8 Stonebrood were observed. The rate of healthy honeybee is %25.4. In conclusion, general table of diseases in Ankara and its surroundings was prepared. Mainly three important factors have played role in preparation of these table. These are: Climate, specific factors inducing the disease and, the applications of beekeepers.